Jak zbudowany jest zbiornik wody pitnej?

Zbiornik na wodę pitną to potrzebna inwestycja, szczególnie na terenach gdzie dochodzi często do przerw w dostawie spowodowanej słabą instalacją wodociągową, czy występują niedobory wody w studniach. Jednak żeby dało się korzystać z takiej wody to należy mieć dobrej jakości zbiornik do jej przechowywania.

Zbiornik zgodny z normami bezpieczeństwa

zbiorniki wody pitnejNie może to być byle jaki zbiornik z pierwszego lepszego tworzywa, ponieważ taki nie będzie spełniał norm bezpieczeństwa i nie będzie dopuszczony do kontaktu z żywnością. Dlatego też wybiera się najlepszą stal ocynkowaną, która nie będzie korodować. Również budowa ma duże znaczenie, bo zbiornik musi stać stabilnie, pionowo, jak również być szczelnym. Cały proces by umieścić bezpieczne zbiorniki wody pitnej na danym terenie powinien być poprzedzony sprawdzeniem go przez firmę produkującą i montującą zbiorniki. Ich doświadczenie i wiedza sprawią, że dokonają właściwych obliczeń, będą wiedzieli jak duży zbiornik jest potrzebny, jak również jakie należy wykonać podłoże. Najczęściej stosuje się do tego płyty żelbetowe, jednak w niektórych przypadkach trzeba teren wcześniej przygotować. Są to na przykład tereny podmokłe lub piaszczyste. W nich zbiornik bez odpowiedniego przygotowania terenu może się zapadać, a przechylenie się tak wielkiej konstrukcji sprawi, że straci ona swoją stabilność, woda może się wylewać.

zbiorniki wody pitnejPo wykonaniu podłożu z żelbetonu można przejść do montowania stalowych paneli zbiornika. Przykręca się je do siebie rzędami śrub, a następnie zabezpiecza klejem poliuretanowym i uszczelniaczami. Całość musi być niezwykle szczelna, żeby woda nie mogła wydostać się na zewnątrz. Następnie płyty stalowe montuje się tak, by osiągnąć pożądaną wysokość zbiornika. Potem zakłada się konstrukcję dachową. Następnie kiedy zbiornik jest wybudowany to można przejść do wykonania odpowietrzenia zbiornika, dzięki któremu w zbiorniki będzie właściwe ciśnienie. Następnie na stalowych płytach montuje się wełnę mineralną w celu izolacji instalacji. Dzięki niej woda nie będzie zamarzać w zimie, ani przegrzewać się latem. Na wełnę zakrada się blachę trapezową dla jej osłonięcia. Na końcu wykonuje się instalacje rurowe i ssące, umożliwiające wlewanie i wylewanie wody.

Zbiornik jest montowany do podłoża przy pomocy kotew stalowych, co zapewnia mu stabilność. Tak przygotowany bezpieczny zbiornik na wodę pitną na pewno będzie spełniał swoją rolę. Woda będzie zabezpieczona przed czynnikami zewnątrznymi, nie będzie wyciekać, jej temperatura będzie względnie stała, a ciśnienie w zbiorniki właściwe.

Projektowanie wnętrz - moda i upodobania<< >>Oprawy przeciwwybuchowe a ochrona przed pyłem i wilgocią

O Autorze : Bartek Domański