Jak zbudowana jest hala tenisowa?

Tenis ziemny to stosunkowo nowa dyscyplina sportowa. Narodziła się pod koniec XIX wieku w Wielkiej Brytanii, wtedy znana jeszcze pod nazwą „tenis na trawie”.

Hala tenisowa – jak powstaje?

hala tenisowaJuż na początku swojego istnienia, tenis cieszył się dużą popularność wśród przedstawicieli klas wyższych w anglojęzycznych społeczeństwach. Szybko trafił do grona dyscyplin olimpijskich i w krótkim czasie stał się sportem znanym na całym świecie. Niegdyś zarezerwowany dla nielicznych, pod naciskiem mediów wszedł w tzw. erę open. Dopuszczono do udziału w turniejach zarówno profesjonalnych graczy jak i amatorów. Zapoczątkowano tym samym fale zmian, tenis przestał być dyscypliną elitarną i stał się dostępny dla wszystkich zainteresowanych. W Polsce do wzrostu popularności przyczyniły się między innymi sukcesy sióstr Radwańskich czy wyniki deblistów takich jak Łukasz Kubot i Jerzy Janowicz. Coraz częściej amatorsko i zupełnie rekreacyjnie sięgamy po rakiety tenisowe. W sezonie letnim gramy na otwartych kortach, a w zimowym głównie na krytych. Hale tenisowe wyrastają jak grzyby po deszczu, w dużych miastach i coraz częściej również w małych miejscowościach.

hala tenisowaJak zbudowany jest ten ogromny namiot? Szerokość standardowej hali tenisowej wynosi 18-19 metrów, a wysokość około 8 metrów. Najczęściej stosuje się konstrukcje łukową, stalową lub drewnianą. Istotniejszym elementem jest pokrycie hali. Preferowanym tworzywem stanowiącym pokrycie hali jest tkanina PCV. Poszycie składa się z dwóch warstw, zazwyczaj dodatkowo wzmacnianych. W tym celu, między warstwy wpompowuje się powietrze, tworząc tzw. poduszki. Dzięki temu hala jest bardziej odporna na silne podmuchy wiatru, zmienne warunki atmosferyczne i zyskuje dodatkową termoizolację tj. odporność na bardzo niskie i bardzo wysokie temperatury. Każda hala tenisowa posiada pewne elementy przezroczyste. Charakterystyczne świetliki zamontowane w dachu hali, umożliwiają graczom prowadzenie rozgrywek w ciągu dnia, bez niepotrzebnego stosowania sztucznego światła. Światło dostające się do wnętrza, dzięki zastosowaniu odpowiedniego tworzywa, nie razi zawodników w oczy tylko równomiernie oświetla cały kort. Z prostych aczkolwiek ważnych rzeczy, każda hala powinna być ogrzewana. Najczęściej stosuje się do tego celu piece nadmuchowe lub nagrzewnice powietrza montowane w środku. Oczywiście podczas sezonu letniego otwiera się boczne ściany hal, tak aby sportowcy w pełni korzystali z dobrodziejstw płynących z ciągłego dopływu świeżego powietrza.

Kilka praktycznych informacji pokazuje, że często na pierwszy rzut oka niepozorne techniczne rozwiązania znacząco wpływają na komfort gry tenisistów. Podobnie zresztą jak we wszystkich dyscyplinach, czynniki zewnętrzne i miejsca codziennych treningów bywają sprawą kluczową.

Czy projektant wnętrz może spełnić wszystkie oczekiwania klienta?<< >>Projektowanie ogrodu - propozycje projektantów

O Autorze : Sandra Kaczorowska