Zastosowanie zbiornika gazowego

Jeżeli podczas długich przemyśleń dotyczących sposobu ogrzewania domu jednorodzinnego, zapadnie decyzja o wyborze przydomowej instalacji gazowej należy wziąć pod uwagę wiele czynników, które wchodzą w skład planowanej inwestycji. Wybór firmy, wielkości zbiornika, jego rodzaju oraz to w jaki sposób ma być usadowiony na powierzchni działki to tylko część z nich. Na co zwrócić uwagę podczas wyboru?

Przydomowa instalacja na gaz płynny

ogrzewanie domuNa samym początku warto zapoznać się ze wszystkimi kosztami jakie będzie trzeba ponieść w związku z wykonaniem przyłącza gazowego. W takim wypadku zazwyczaj powinno się zasięgnąć usług specjalistycznych firm – ułatwi to wybór oraz dopełnienie wszelkich formalności. Decydując się na zbiornik gazowy w zachodniopomorskim powinno się wziąć pod uwagę kilku producentów i wśród nich wybrać najlepsze rozwiązanie. Odpowiednia firma wykona za nas wszelkie prace związane z przyłączeniem instalacji. Inwestycja polegająca na umieszczeniu zbiornika na terenie działki polega na wykonaniu projektu, przyłącza gazowego, zakupie zbiornika na gaz płynny i kotła oraz przystosowanie kotłowni. Wielkość zbiornika zależy od metrażu domu, ilości mieszkańców oraz tego czy będzie on służył wyłącznie do ogrzewania domu, czy też dodatkowo do gotowania i podgrzewania wody użytkowej. Na rynku dostępne są zbiorniki o pojemności 2700 litrów, 4850 litrów oraz 6400 litrów.

zbiornik gazowyKolejną ważną kwestią jest zdecydowanie czy ma być on naziemny czy podziemny. Pierwszy z nich jest znacznie łatwiejszy w montażu, ponieważ wystarczy postawić ho na wcześniej przygotowanej płycie fundamentowej. Ze względów bezpieczeństwa musi on być odpowiednio oddalony od budynków, studzienek kanalizacyjnych i posesji sąsiada. Z podziemnym zbiornikiem sytuacja jest inna. Może on znajdować się bliżej granicy działki albo samego domu. Do jego ulokowania należy jednak wykopać dół o sporych rozmiarach. Wygląda on na pewno bardziej estetycznie niż te na powierzchni, jednakże przy okresowej kontroli trzeba go odkopać. Każdy rodzaj zbiorniku można zakupić na własność lub skorzystać z opcji dzierżawy. Zakup wiąże się z jednorazowym, większym wydatkiem, jednakże często jest bardziej korzystny dla inwestora, ponieważ sam może decydować o wyborze dostawcy paliwa. Jeżeli jednak z jakiś względów dojdzie do dzierżawy to trzeba mieć świadomość, że na dłużej zwiążemy się z dostawcą gazu. W zależności od rodzaju umowy koszty dzierżawy opłacane są miesięcznie lub rocznie.

Zbiorniki na gaz pozwalają zaopatrywać się w taki rodzaj paliwa i jest to nie tylko wygodny sposób, ale również praktyczny. Służą one jako magazyn i w zależności od zużycia dopełnia się je raz lub kilka razy do roku. Takie rozwiązanie jest coraz częściej wybierane, nawet jeżeli na działce jest dostęp do gazociągu. Kocioł jest niemal bezobsługowy, a jedyne o czym trzeba pamiętać to serwis i kontrola w odpowiednim czasie.

Różne metody na czyszczenie kanalizacji<< >>Jak wybrać zlew metalowy?

O Autorze : Filip Wieczorek