Zastosowanie wentylatorów wyciągowych

Przepisy dotyczące bezpieczeństwa w miejscu pracy są bardzo rygorystyczne, a ich przestrzeganie należy do obowiązków pracodawcy – powinien on zapewnić swoim pracownikom optymalne warunki umożliwiające im wykonywanie czynności, do których są zobowiązani.

Wentylatory a cyrkulacja powietrza

wentylator wyciągowy	Dostęp do urządzeń sanitarnych, apteczki czy też materiałów przeciwpożarowych to tylko podstawowe kwestie, o których musi pomyśleć pracodawca, chcąc zatrudniać inne osoby w swoim biurze. Istnieją jednak zawody, wykonywanie których wiąże się bezpośrednio z narażeniem zdrowia pracowników – tutaj przepisy są wyjątkowo zaostrzone. Dotyczy to na przykład takich miejsc pracy jak magazyny, zakłady produkcyjne czy lakiernie samochodowe. Ze względu na krążące w powietrzu substancje pylące stosuje się w nich specjalne wentylatory wyciągowe, czyli urządzenia zapewniające odpowiednią cyrkulację powietrza na terenie zakładu pracy. Można je stosować zarówno w niewielkich pomieszczeniach, jak i w dużych halach przemysłowych – rzecz jasna, należy wtedy dopasować ich liczbę, wielkość oraz moc do rozmiaru przestrzeni, w jakiej mają pracować. Spotyka się je najczęściej na halach produkcyjnych, warsztatach, sklepach oraz wszystkich gałęziach przemysłu, gdzie istnieje możliwość wystąpienia różnego rodzaju zanieczyszczeń w powietrzu.

wentylator wyciągowy	Montowane są w przygotowanych w tym celu otworach ściennych lub bezpośrednio w miejscu okien. Ich budowa nie jest skomplikowana – składają się z trzech podstawowych elementów, mianowicie z profilowanej cylindrycznej obudowy, w której znajduje się cały mechanizm wirujący wraz z silnikiem. Zarówno od strony wlotowej, jak i wylotowej wentylator powinien być obudowany specjalną konstrukcją osłonową składającą się z koncentrycznych pierścieni. Tego typu urządzenia przystosowane są do pracy w pozycji pionowej oraz poziomej (mogą się znajdować zarówno na ścianach, jak i sufitach budynków). Nierzadko zakłada się na nie specjalne akcesorium w postaci żaluzji, które mogą spełniać walor estetyczny w wykończeniach niektórych biur. Przy wyborze wentylatora warto kierować się jego parametrami technicznymi – dobrze, żeby urządzenie charakteryzowało się wysoką wydajnością przy jednoczesnym niewielkim zużyciu energii oraz niskim współczynnikiem emitowania hałasu.

Dla zapewnienia pełnej wydajności mechanizmów należy poddawać sprzęt regularnym przeglądom technicznym, które powinny być wykonywane przez specjalistyczną firmę. Natomiast w tak zwanym „międzyczasie” warto dbać po prostu o czystość urządzenia, odkurzając je co jakiś czas.

Plusy ekogroszku pakowanego w worki<< >>Zalety stosowania przelotki do siatki

O Autorze : Anna Jabłońska