Zapachy w urządzaniu wnętrz

Węch jest jednym z najbardziej lekceważonych zmysłów – przede wszystkim liczy się dla nas wzrok i słuch. Jednak zapachy, jakie odczuwamy, mają na nas bardzo duży wpływ: nieprzyjemna woń zepsutego jedzenia sprawi, że wyrzucimy je, zamiast zjeść, a zapach świeżo pieczonego chleba w sklepie sprawia, że nabieramy ochoty na jedzenie i większe zakupy. Aromaterapia jest od lat stosowana z powodzeniem jako sposób na np. wyciszenie po ciężkim dniu. Wracając do domu i czując od progu zapach jedzenia znacznie bardziej cieszymy się z powrotu.

Przykłady można by mnożyć, a przecież nie wspomniałam jeszcze o perfumach, które znacznie wpływają na nasz odbiór drugiej osoby. Przyjemny zapach w domu jest istotny, ponieważ pomaga stworzyć przyjemny nastrój, wyciszyć się, zrelaksować, lub też przeciwnie, zapach może być energetyzujący i orzeźwiający. Stanowi dopełnienie wnętrza w subtelny, ale zauważalny sposób.

Należy jednak pamiętać, że tanie świeczki zapachowe nie zapewniają takich wrażeń. Ich sztuczny zapach sprawia, że wykorzystywane są raczej jako źródło nastrojowego światła a nie przyjemnych zapachów. Dobrej jakości świece czy woski do kominka wcale nie są tanie, jednak w znacznym stopniu wpływają na klimat pomieszczeniach. Wiedzą o tym dekoratorzy wnętrz, dla których ustawienie pachnących i dekoracyjnych świec (niektóre pojemniki przypominają małe dzieła sztuki) jest tym, czym dla malarza ostatnie pociągnięcie pędzlem.

Wśród najpopularniejszych producentów świec zapachowych na świecie można wymienić firmy Yankee Candle i Kringle Candle. Katowice i inne śląskie miasta to te miejsca na mapie Polski, w których najłatwiej znaleźć te świece w sklepach i przekonać się, jak pachną, zanim zdecyduje się na zakup.

 Świece zapachowe rzadko mają proste zapachy. Zwykle są to złożone, bogate kompozycje, nastawione na tworzenie określonej atmosfery i nazwane w sposób, który ją określa, np. Świąteczne Ciasteczko, Jesienny Wiatr, Korzeń Imbiru czy Ciepła Bawełna.

Kringle Candle

Różnorodne ogrodzenia z kamienia<< >>Rodzaje podnośników koszowych

O Autorze : Maja Nowak