Wymiana zaworów do grzejnika

Mimo wielu nowoczesnych sposobów ogrzewania mieszkań, grzejniki cały czas mają swoich zwolenników. Wybierając ciekawy kształt nie tylko mogą stanowić element dekoracyjny domu, ale również podczas dużych mrozów można się ogrzać siadając przy nim.

Wymienne zawory do grzejników

zawory do grzejnikówCzęsto jednak dochodzi do awarii zaworów, zwłaszcza przed sezonem grzewczym, co wiąże się z kolejnymi kosztami. Można jednak naprawę wykonać samodzielnie, i to wymieniając zawór na nowszy – termostatyczny. Pozwala to sterować ilością dostarczanego ciepła do pomieszczenia. Tradycyjne zawory grzejnikowe posiadały tylko tryb otwarty i zamknięty. Nie można było ustawić dokładnie temperatury pośredniej, a zbyt częste przekręcanie gałki powodowało jej poluzowanie i zalewanie podłogi. Dlatego warto zaopatrzyć się w zawór termostatyczny, która da wiele komfortu pozwalając na regulowanie i ustawianie pośredniej temperatury. Podejmując się samodzielnej wymiany należy zacząć od demontażu zaworu zabezpieczając rury, by nie wyciekła z nich woda dostarczana przez zawory do grzejnika. Nowy element powinien być dopasowany pod względem długości do starego, by droga przepływu była niezmieniona. Warto wiedzieć, że zawory dostępne są w różnych kształtach oraz o różnych stopniach zaawansowania.

zawory do grzejnikówNiektóre z nich posiadają możliwość ustawienia konkretnej temperatury jaka ma panować w dzień i w nocy w pomieszczeniu. Mimo to najczęściej decydujemy się na zawory do grzejnika o standardowym białym kolorze oraz okrągłym kształcie, które nie rzucają się w oczy, ale spełniają swoją podstawową funkcję. Decydując się na wymianę warto skorzystać z pomocy specjalisty, który dobierze odpowiedni zawór oraz głowicę, które będą zgadzały się pod względem rozmiaru oraz strony montażu. W przypadku wymiany zaworów w bloku nie warto samodzielnie się jej podejmować. Jest to dość skomplikowany zabieg i wymaga posiadania specjalistycznych narzędzi, które zatrzymają wodę w grzejniku na czas wymiany. Pozwala to zaoszczędzić czas, a jednocześnie nie martwić się o zalanie sąsiadów. Zawory do grzejnika z termostatem są bardzo nowoczesne i pozwalają sterować ciepłem, co bardzo ułatwia utrzymanie jednakowej temperatury w pomieszczeniu przez cały czas. Dekoracyjny wygląd w połączeniu z nietypowym kaloryferem na pewno będzie stanowić element dekoracyjny, który przykuje uwagę każdego gościa.

Poza tym jest to bardzo praktyczne i bez względu na kształt świetnie spełnia swoją rolę, jeśli tylko zostanie właściwie podłączone do całej instalacji. Dlatego samodzielny montaż nie w każdym przypadku będzie najlepszym rozwiązaniem.

Jak wybrać najlepszą nitownicę elektryczną?<< >>Jak działa szambo dwukomorowe?

O Autorze : Anna Jabłońska