Wykorzystanie zbiorników na RSM w gospodarstwach rolnych

Nie od dziś wiadomo, że uprawa roślin wymaga nie tylko dobrego nasłonecznienia oraz dużej ilości wody, ale także odpowiedniego nawożenia gleby w celu dostarczenia jej właściwych składników mineralnych niezbędnych do rozwoju warzyw, krzewów oraz drzew owocowych. Rolnicy znają wiele sposobów nawożenie ziemi – od stosowania gnojówki, przez naturalne komposty, na nawozach różnego rodzaju kończąc. Spośród tych ostatnich należałoby wyróżnić roztwór saletrzano-mocznikowy (w skrócie RSM), który, stanowiąc bogate źródło azotu, uznaje się za najskuteczniejszy wykorzystywany w rolnictwie środek nawożący.

Zbiorniki na RSM – właściwości

Nawóz azotowy charakteryzuje się dużą szybkością działania, łatwością rozprowadzania na działce uprawnej oraz wysoką skutecznością nawet w okresach suszy. Dlatego właśnie niemal w każdym gospodarstwie rolnym można dziś spotkać zbiornik na nawozy RSM, który służy przechowywaniu cieczy. Co bardzo istotne, RSM jest bardzo skuteczną substancją jedynie wtedy, gdy stosuje się ją w odpowiednich ilościach – zbyt duża dawka może zaszkodzić roślinom bardziej niż brak jakiegokolwiek nawozu, dlatego musi on być przechowywany w przystosowanych do tego zbiornikach, które zagwarantują użytkownikom pełne bezpieczeństwo. Właśnie ze względów bezpieczeństwa stosuje się najczęściej zbiorniki dwupłaszczowe, które zapewniają skuteczną ochronę przechowywanego w nich surowca. Dodatkowe poszycie gwarantuje barierę, dzięki której, w razie wystąpienia jakiejkolwiek nieszczelności, ciecz nie ma prawa wydostać się na zewnątrz.

Pojemniki tego typu produkuje się z wysokiej jakości poliuretanu, który w każdych warunkach pozostaje obojętny na pokrywanie się korozją. Dodatkowo stanowi świetne zabezpieczenie przed czynnikami atmosferycznymi – wiatrem, szkodliwym promieniowaniem słonecznym oraz opadami deszczu. Standardowo zbiorniki na nawozy mogą występować w różnych wielkościach – w zależności od potrzeb oraz powierzchni działki uprawnej dostępne są pojemności mieszczące się w przedziale od około tysiąca do nawet dziesięciu tysięcy litrów. Dzięki temu każdy rolnik może odnaleźć rozwiązanie odpowiadające jego potrzebom.

Zbiorniki posiadają zwykle różne warianty wyposażenia – od cyfrowego wyświetlacza, przez czujniki przecieku i wysokiej jakości filtry, na pompie o prędkości przelewowej do 72 l/min kończąc. To niezwykle skuteczne rozwiązanie, dzięki któremu przechowywanie nawozów RSM jest bardzo bezpieczne. Wystarczy jeszcze tylko zaopatrzyć gospodarstwo w urządzenia natryskowe, które umożliwią rozprowadzanie nawozu na polu.

Rola słupków asekuracyjnych w poziomych systemach zabezpieczeń<< >>Co warto wiedzieć przed zakupem zlewozmywaka granitowego?

O Autorze : Filip Wieczorek