Wykorzystanie styropianu do izolacji termicznej

Mimo wprowadzania coraz nowszych technik dociepleń, płyty styropianowe wciąż są stosowane do termoizolacji ścian, dachów, jak i podłóg. To dlatego, że tego typu izolacja jest energooszczędna – dzięki całkowitej szczelności ciepło nie ucieka przez mury i dach.

Styropian w płytach

styropian Wpływ na obniżenie strat ciepła ma grubość warstwy materiału izolacyjnego – jeżeli chcemy, by była ona jak najcieńsza, powinniśmy wybrać materiał, który charakteryzuje się niskim współczynnikiem przewodności cieplnej. Styropian z Wrocławia w płytach, który jest proponowany przed producentów, występuje w różnych grubościach – od 10 do 200 mm, a więc to wyroby, które charakteryzuje współczynnik ciepła mniejszy lub równy 0,040, a opór cieplny od 0,25 m2K/W do 5,00 m2K/W. Do produkcji płyt styropianowych wykorzystuje się metodę spieniania polistyrenu – dzięki temu uzyskuje się produkt, który wyróżnia się dobrymi właściwościami: wytrzymałością na zginanie i ściskanie oraz stabilnością wymiarową bez względu na temperaturę i wilgotność powietrza. Wykonanie płyt z polistyrenu sprawia, że należy unikać ich kontaktu z substancjami, które mają destrukcyjny wpływ na to tworzywo – to rozpuszczalniki organiczne, takie jak benzol, aceton czy nitro. Poza unikaniem tego typu substancji i źródeł ognia, nie ma żadnych innych warunków dotyczących przechowywania płyt styropianowych, oprócz tych standardowych – a więc ochrony przed negatywnym działaniem czynników atmosferycznych oraz przed uszkodzeniem.

styropian Ponadto praca przy płytach jest całkowicie bezpieczna – pracujący nie musi stosować specjalnych środków ochrony osobistej, na przykład maski przeciwpyłowej, nawet podczas cięcia styropianu. Zalecana jest tylko zwyczajna ostrożność. Producenci proponują jednak przeprowadzanie prac ociepleniowych tylko w określonej temperaturze – niektóre rodzaje płyt styropianowych nie powinny być bowiem długo wystawiane na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, dlatego też prace warto prowadzić etapowo, a płyty, których aktualnie nie używamy – należy osłonić przed słońcem na przykład za pomocą siatek na rusztowania. Temperatura otoczenia nie powinna wynosić więcej niż +25 st. C. Wśród porad producentów znajdziemy także wskazówki dotyczące nakładania kleju na płytę styropianową – przed tym powinna ona zostać zrysowana papierem ściernym, gdyż to sprawi, że będzie się odznaczać zwiększoną przyczepnością, co ułatwi przeprowadzanie prac.

Ponadto zaprawę klejącą najlepiej nakładać na płytę (nie na podłoże!) metodą obwodowo-punktową. Styropian powinien zostać umieszczony na podłożu mijankowo, czyli z niewielkim przesunięciem każdego poziomu.

Prace ziemne - wykonywanie szalunku z wykorzystaniem wyprasek<< >>Czy warto zdecydować się na budowę altany ogrodowej?

O Autorze : Anna Jabłońska