Czy warto zdecydować się na budowę altany ogrodowej?

Altany ogrodowe są coraz częściej spotykanym dopełnieniem domowej przestrzeni. Dawniej stawiało się altany na działkach, jako małe domki zastępcze. Dziś altany stawia się nieopodal domu, ale wśród drzew i roślin. Mają pełnić funkcje relaksacyjne.

Altany drewniane zwiększają atrakcyjność ogrodu

altany drewniane ogrodowePo całym tygodniu pracy ludzie potrzebują odrobiny ciszy i spokoju na łonie natury. Temu właśnie ma służyć altana i rzeczywiście sprawdza się w tej roli. O ile taras wykorzystuje się zwykle do grilla lub opalania, altana ma zapewnić chwilowe odsunięcie się od świata i odetchnięcie świeżym powietrzem. Tylko jaką altanę wybrać, by spełniała nasze oczekiwania? Gdy ktoś mieszka poza miastem, na terenach wiejskich, prawdopodobnie nie ma problemów z powierzchnią i może sobie pozwolić na dużą swobodę wyboru. Co ma jednak zrobić mieszkaniec Warszawy, dysponujący niewielkim ogrodem, a jednocześnie marzący o altanie, w której będzie mógł się wyciszyć i odpocząć? Na szczęście można tak zagospodarować nawet niedużą przestrzeń, by spełniała swoją rolę. Pierwszą rzeczą jest wybranie zakątka, który nada się do wyznaczonego zadania (tzn. postawienia altany). Rozmiary altan są bardzo i różne, a najczęściej ich budulec stanowi drewno.

altany drewniane ogrodoweMożemy altanę zrobić sami, jeśli posiadamy odpowiednie umiejętności, lub zlecić to zadanie jednej z wielu firm. Altany drewniane ogrodowe w Warszawie stają się coraz popularniejsze. Ciężko jednak ustalić, ile średnio kosztuje wybudowanie altany, gdyż ich projekty bardzo się od siebie różnią wielkością i konstrukcją. Czasem są to proste konstrukcje z płaskim dachem podtrzymywanym przez belki na rogach, a czasem przypominają małe orientalne domki. Cechują się jednak tym, że nie mają drzwi i posiadają dach, który ma chronić przed słońcem i deszczem. Altany można stawiać też z betonu i stali, jednak najpopularniejsze są właśnie drewniane. Gwarantują bowiem najlepszy kontakt z przyrodą dzięki swej naturalności. Co nie zmienia faktu, że altany betonowe są bardziej wytrzymałe (choć i tutaj dochodzi do pęknięć pod wpływem mrozów; poza tym mogą zbierać wilgoć). Lepiej najpierw wybrać altanę, później zaś zająć się aranżacją przestrzeni ogrodowej. Gdy nie mamy jej zbyt wiele, roślinność powinna być odpowiednio gęsta, by oddzielać nas od domu i otoczenia, dając do dyspozycji mały, przytulny kącik, z prowadzoną do niego wąską dróżką. Kiedy mamy więcej przestrzeni do dyspozycji, to możemy oddzielić altanę połacią trawy i kwiatów, a dopiero nieco dalej posadzić drzewa.

Zwykle dopiero po kilku latach osiągniemy efekt, na którym nam zależało. Dbanie o altanę i okalającą ją przestrzeń wymaga również regularnej pracy, jednak włożony wysiłek na pewno zwróci się z nawiązką.

Wykorzystanie styropianu do izolacji termicznej<< >>Który materiał termoizolacyjny wybrać?

O Autorze : Ola Brzozowska