Uzdatnianie wody a zbiorniki

Woda, aby nadawała się do użytku, nie może być zanieczyszczona – aby więc doprowadzić ją do stanu czystości, należy ją uzdatnić. Zazwyczaj stosuje się tu filtrację, dezynfekcję chemiczną, odwróconą osmozę, aerację, zmiękczanie, demineralizację lub odżelazianie.

Filtry ciśnieniowe i redukcja metali

filtry ciśnienioweTak uzdatniona woda może być już wykorzystywana zarówno dla podstawowych potrzeb komunalnych (jako woda pitna lub woda wodociągowa), a także w przemyśle, medycynie oraz farmacji. Proces uzdatniania przeprowadzany jest zwykle w stacjach uzdatniania wody. Do ich podstawowego wyposażenia należą hydrofory, zbiorniki retencyjne i zbiorniki sprężonego powietrza, sprężarki, aeratory, odstojniki i pompy, ale także filtry ciśnieniowe. Podwójne filtry ciśnieniowe to zbiorniki, które pozwalają na redukcję manganu, żelaza czy amoniaku w wodzie. Sprawdzają się również przy filtracji wody morskiej lub końcowej filtracji wody przemysłowej. Zaletą podwójnych filtrów ciśnieniowych jest to, że ich instalacja, jak i późniejsza obsługa, jest naprawdę prosta. Producenci proponują podwójne filtry ciśnieniowe wykonane ze stali zwykłej lub nierdzewnej – stal nierdzewna sprawia, że zbiornik zostaje zabezpieczony przed korozją.

filtry ciśnienioweOczywiście podwójne filtry ciśnieniowe mogą być używane nie tylko w zakładach produkcyjnych i przemysłowych, ale także w gospodarstwach domowych. W ofertach producentów znajdziemy bowiem podwójne filtry ciśnieniowe o mniejszej wydajności, które sprawdzają się w sytuacji małego zapotrzebowania na wodę. Producenci proponują podwójne filtry ciśnieniowe galwanizowane lub malowane – do malowania wykorzystuje się farby i żywice antykorozyjne. Dodatkowe zabezpieczenie antykorozyjne może stanowić obustronne ocynkowanie lub gumowanie wykładziną ebonitową. Warto zwracać uwagę na to, aby wszystkie elementy składające się na zbiornik (zarówno płaszcz, dna wypukłe i włazy, jak i króćce), wykonane były z atestowanych stali. Poszukując wysokiej jakości podwójnych filtrów ciśnieniowych, zwróćmy uwagę na doświadczenie producenta – wybierzmy firmę, która odznacza się wysokim poziomem wiedzy technicznej, wówczas będziemy mieć pewność, że proponowane przez nich podwójne filtry ciśnieniowe wykorzystują najnowsze technologie i są wykonane z materiałów najwyższej jakości.

Jeżeli chcemy zastosować filtr ciśnieniowy w gospodarstwie domowym, pamiętajmy też o tym, że powinien on posiadać atest PZH, który umożliwia ich zastosowanie do wody pitnej. Wybór urządzeń jest niezwykle szeroki, dlatego przyjrzyjmy się dokładnie specyfikacjom poszczególnych wyrobów, aby wybrać jak najlepiej.

Tanie a skuteczne materiały budowlane<< >>Przyciski bezpieczeństwa w maszynach przemysłowych

O Autorze : Anna Jabłońska