Urządzanie wynajmowanego mieszkania

Urządzanie wynajmowanego mieszkania, szczególnie gdy wiadomo, że pomieszka się w nim nie więcej niż kilka lat (lub kilka miesięcy) to często spory problem. Z jednej strony najemca pragnie stworzyć domową atmosferę w swoim stylu, z drugiej musi uzgadniać każdą zmianę poważniej ingerującą we wnętrze (nawet wbicie gwoździa w ścianę) z właścicielem mieszkania.

Niektórzy właściciele nie mają nic przeciwko np. przemalowaniu ścian, ponieważ uważają, że podniesie to standard mieszkania i korzystnie wpłynie na jego wygląd. Inni natomiast nie pozwolą na zawieszenie na ścianie obrazka lub wyniesienie do piwnicy starego mebla, aby zastąpić go czymś nowszym. W takiej sytuacji najemcy zostaje znalezienie sposobu na „obejście” obwarowań, tak aby nie naruszyć granic wytyczonych przez właściciela, a równocześnie móc nieco dopasować wnętrze do własnych potrzeb.

Przesunięcie mebli do wygodniejszego układu nie powinno stanowić problemu dla żadnej ze stron. Ponieważ czasem mogą one być stare lub nieładne, można wykorzystać np. pokrowce na krzesła i fotele, które zupełnie je odmienią. Kolorowa serweta lub obrus wystarczą, aby zakryć zniszczony blat stołu.
Jeśli w przypadku mebli problemem jest brak dostatecznej ilości miejsca na przechowywanie własnych rzeczy, można dokupić takie, które pozwolą na maksymalne wykorzystanie przestrzeni, a przy tym nie będą drogie, jak np. nieduża szafka. Wygodna pufa nie tylko zapewni miejsce do siedzenia, ale również pozwoli na przechowanie części ubrań. Materiałowa szafa z lekkim stelażem, choć nie należy do najładniejszych, zagwarantuje przestrzeń do przechowywania ubrań na wieszakach. Materiałowe organizery zawieszane w szafie dadzą kilka, a nawet kilkanaście półek pozwalających na sprawne zorganizowanie ubrań. Organizery można wykorzystać także do przechowywania apaszek, szali, pasków, krawatów i biżuterii, a nawet bielizny – zależnie od tego, jaki wybierzemy, może przypominać wieszak z kółkami, mieć kieszonki lub wyglądać jak stojak z haczykami.
Odpowiednią ilość miejsca zapewnią również pudełka i pokrowce pozwalające na przechowywanie części rzeczy pod łóżkiem.

Niemożność przemalowania ścian na odpowiedni kolor można pokonać decydując się na obrazy, plakaty i kalendarze, które pozwolą ukryć ścianę i równocześnie stworzyć odpowiadającą gustowi atmosferę. Ulubiony kolor może natomiast pojawić się w formie narzut, zasłon, pokrowców, serwet, poduszek czy dywanu.

W tworzeniu domowej atmosfery pomogą także ramki ze zdjęciami, ulubione drobiazgi i figurki czy zapachowe świeczki. Warto jednak pamiętać, że jeśli mieszkanie wynajmowane jest przez krótszy okres czasu, to znaczy mniej niż rok lub dwa, nie należy przesadzać z ilością rzeczy, które się do niego zabiera lub kupuje. Pewnego dnia trzeba będzie je z niego zabrać i może okazać się to sporym wyzwaniem organizacyjno-logistycznym.

drewniana szafka stół ożywiony serwetkami dekoracyjna świeczka

Szybkie mycie elewacji i chodników<< >>Różnorodne ogrodzenia z kamienia

O Autorze : Maja Nowak