Trzy sposoby na ogrzewanie ścienne

Ciepło w ogrzewaniu ściennym może pochodzić z trzech źródeł: powietrza, wody i energii elektrycznej. Między tymi metodami, szczególnie w sposobie wykonania, istnieją znaczne różnice.

  • ogrzewanie powietrzem

Ciepłe powietrze płynie kanałami wewnątrz ścian. Na dole ściany znajduje się element grzejny, który ogrzewa powietrze. Taka metoda zmniejsza ilość powierzchni użytkowej pomieszczenia, ponieważ na kanały potrzeba stosunkowo dużo miejsca. Ściany można wykonać np. bloczków wapienno piaskowych lub płyt gipsowo kartonowych.

  • ogrzewanie wodą

Ściany są cieńsze niż w przypadku ogrzewania powietrzem, ponieważ woda krąży metalowymi rurkami, które zakrywa tynk lub płyty gipsowo kartonowe. Woda w układzie ma temperaturę do 50 stopni Celsjusza, ale temperatura samej ściany jest o 5-15 stopni niższa.

  • ogrzewanie za pomocą elektrycznych kabli grzejnych

Kable zajmują mniej miejsca niż rurki z wodą, dlatego instalacja nie pogrubia znacznie ściany. Takim ogrzewaniem łatwo sterować, ale jego eksploatacja jest droższa niż w przypadków poprzednich rodzajów, istnieje też niebezpieczeństwo przepalenia kabla.

Czym jest ogrzewanie ścienne?<< >>Jak działa ogrzewanie fazowe?

O Autorze : Maja Nowak