Tokarki sterowane cyklami

Różnego rodzaju elementy stalowe poddawane obróbce w zakładach przemysłowych muszą przejść przez proces toczenia. Kulisty przedmiot musi zostać wprawiony w ruch, w którym za pomocą noża tokarskiego skrawana jest powierzchnia metalu.

Tokarka działająca w cyklach

 tokarka cncWyposażenie ich w sterowanie numeryczne znacznie ułatwiło wykonywanie tego procesu, zwłaszcza, że nowoczesne tokarki działają w trybie cyklowym. Ogranicza to rolę osoby programującej do wkładania i wyjmowania stalowych elementów po wykonaniu procesu obróbki przez tokarkę. Na rynku aktualnie znajduje się wiele rodzajów tokarek oferowanych przez producentów z wieloletnim doświadczeniem w branży. Każda z nich dedykowana jest jednak do wykonywania innego rodzaju pracy, zwłaszcza pracując na różnorodnych materiałach. Aktualnie najpopularniejsza jest cyklowa tokarka cnc, czyli najnowszy model znajdujący się w sprzedaży. Pozwala na jednorazowe zaprogramowanie tokarki, która w ciągłym cyklu będzie w ten sam sposób obrabiała każdy umieszczony w szczypcach element do momentu, aż nie zostanie przeprogramowana. Daje to przede wszystkim więcej czasu obom zajmującym się nadzorowaniem pracy tokarek, które w międzyczasie będą mogły skupić się na innych obowiązkach niż ciągłe ustawianie programu na takie same parametry.

 tokarka cncNawet tokarki cyklowe dzielą się jeszcze na więcej kategorii determinujących ich zastosowanie. Dostępne są modele poziome i pionowe – w zależności od osi obrotowej, czy kierunkiem ruchu posuwowego. Wszystko to przyczynia się do precyzyjnego wykonania obróbki metali tak, aby mogły one spełniać później swoją rolę przez długi czas. Tokarki CNC znajdują zastosowanie nie tylko w przemyśle, ale również wielu innych branżach, gdzie wykonuje się obróbkę metali, na przykład podczas produkcji narzędzi. Elektroniczne sterowanie sprawia, że margines błędu podczas obliczeń powierzchni jest zdecydowanie mniejszy, niż w starszych modelach. A to przekłada się na większe zadowolenie klientów i możliwość zwiększenia produkcji dzięki pracy tokarki w ciągłym cyklu. W ten sposób otrzymujemy jednakowe elementy o tych samych wymiarach, które spełnią oczekiwania każdego klienta. Nowoczesne tokarki to duże udogodnienie dla wielu branż. Stanowią odciążenie dla pracowników przemysłu, ponieważ nie muszą oni brać pełnej odpowiedzialności za błędne wykonanie konkretnego kształtu.

Wszystko jest zależne od pracy tokarki oraz jej zaprogramowania. Obsługa nie należy do najłatwiejszych, jednak kiedy nabierze się już wprawy wszystko idzie bardzo sprawnie, a produkcja może być zdecydowanie większa inż przy wykorzystaniu tradycyjnego modelu tokarki.

Jak działa tokarka CNC?<< >>Kreatywna metamorfoza wnętrz

O Autorze : Anna Jabłońska