Technologie budowlane – domy kanadyjskie i nie tylko

Sektor budowlany w Polsce od blisko dwudziestu klat przezywa niezwykły rozwój. Wraz z rosnącą ilością budowlanych inwestycji, a także i ze zwiększającym się zapotrzebowaniem zwłaszcza w obecny czasie na domy jednorodzinne, na polski rynek trafiły oferty domów z wykorzystaniem nowych technologii.

Domy kanadyjskie – jak się je buduje?

domy kanadyjskieWśród ciekawych rozwiązań, które jeszcze na gruncie polskim nie zdobyły dużej popularności można by wskazać na początek domy z prefabrykatów. Domy wykonywane w tej technologii, składa montuje się przy wykorzystanie gotowych elementów w postaci płyt prefabrykowanych. Ten rodzaj budownictwa może nie co przypominać bloki z lat 79-tych budowane z betonowych płyt, stanowiące charakterystyczny obraz starych osiedli w większości miastach jak choćby Warszawy, Bydgoszczy Katowic. Zaznaczyć jednak należy, że bloki cechowała jednakowa forma i wygląd, natomiast współczesna technologia pozwala stawiać domy z prefabrykatów zgodnie z dowolnym projektem, dzięki czemu mogą one mieć dowolny kształt i wygląd. Ponadto zaleta tej niezbyt popularnej technologii jest fakt, że projekt domu realizowany ta metodą można ukończyć w przekroju czasowym od 10-12 tygodni. Jeżeli mowa już o czasie wykonania to inną ciekawą technologią budowlaną pozwalająca na zrealizowanie projektu w krótkim czasie, około trzech miesięcy, są tak zwane domy kanadyjskie z małopolski. Domy te buduje się w technologi szkieletowej, z wykorzystaniem belek drewnianych o różnej grubości (w zależności od wielkości domu). W ten sam sposób wykonuje się strop.domy kanadyjskie Przestrzeń pomiędzy szkieletem wypełnia się materiałem termoizolacyjnym, następnie ociepla się tak powstałą ścianę od strony wewnętrznej i zewnętrznej, a na koniec zabezpiecza specjalna folia. Podobnie wykańcza się strop. ten rodzaj budownictwa jest stosunkowo tani i ekonomiczny także i w eksploatacji, jednak przy tej metodzie szczególnie istotna jest kwestia wykonania. Nie właściwie wykonane domy kanadyjskie mogą nie spełniać oczekiwań, stąd i mała popularność tej metody. Ostatnią z technologii nie tyle nowych co powracających są klasyczne domy drewniane budowane z bali, które zwłaszcza na południ polski, czyli w części małopolski i śląska zyskały w ostatnich latach popularność. Ten rodzaj domów jak i omówione powyżej charakteryzuje stosunkowo krótki czas budowy około czterech miesięcy.

Wykorzystanie materiału jakim jest drewno do budowy, sprawia, że domy wykonane w tech technologii maja dobre paramenty cieplne, dzięki czemu często maja one mniejsze zużycie energii. Ponadto technologia ta pozwala na stworzenie obiektu architektonicznego pasującego niemal do każdego krajobrazu. Wszystkie z technologii budowlanych goszczących od niedawna na polskim rynku oferują ciekawe rozwiązania i warte są bliższego zapoznania się z nimi.

Elektrozawory pneumatyczne i inne elementy pneumatyczne<< >>Samodzielna praca czy firma sprzątająca?

O Autorze : Martyna Mazur