Taras wentylowany – zalety

Wykupując działkę pod dom jednorodzinny, powinniśmy najpierw upewnić się, czy jest wystarczająco duża, aby oprócz domu zostało nam miejsce także na ogród. W ten sposób podczas wiosennych i letnich miesięcy będziemy mogli miło spędzać czas na świeżym powietrzu.

Zalety tarasów wentylowanych

tarasByć może odkryjemy też swoją nową pasję, jaką będzie ogrodnictwo? Z pewnością budując dom, nie możemy zapomnieć także o tarasie, który będzie wychodził na ten ogród. Taras stanowi doskonałe połączenie domu z ogrodem, jest często dobrze urządzoną strefą wypoczynku. Oczywiście jeżeli mamy stylowe meble ogrodowe – one jednak są tutaj najmniejszym problemem, gdyż znaczenie ma przede wszystkim wygląd desek tarasowych. Obecnie na rynku znajduje się ich szeroka oferta. Obok desek drewnianych, wśród asortymentu najlepszych nawet producentów znajdują się deski kompozytowe, które swoim designem imitują prawdziwe drewno, a są o wiele tańsze. Gdy już wybierzemy odpowiedni materiał na nasz taras, powinniśmy pomyśleć, która metoda montażu będzie najlepsza. Obecnie wyróżnia się trzy techniki – na sucho, na mokro oraz technologię tarasu wentylowanego. Co ciekawe, cena za taras wentylowany jest zdecydowanie niższa niż w pozostałych przypadkach! A do tego dochodzi estetyka rozwiązania. Wszystko wskazuje na to, że nie ma lepszego wyboru niż taras wentylowany, zwłaszcza że nie ma żadnych rygorystycznych wytycznych co do podbudowy.

tarasTaki taras można ustawiać bezpośrednio na gruncie, jak i na starej czy nowej podbudowie. Nie ma to żadnego znaczenia. Jedynym, na co należy zwracać uwagę jest równość i stabilność podłoża – tylko spełniając takie warunki, możemy być pewni, że nasz taras będzie wytrzymały i estetyczny. Nie zapominajmy też o wykonaniu izolacji przeciwwilgociowej, aby odpowiednio zabezpieczyć całą konstrukcję przed negatywnym działaniem wody deszczowej. Najczęściej do tego typu izolacji wykorzystuje się folie dachowe czy też środki bitumiczne. Po ułożeniu izolacji, przechodzimy do następnego kroku – montażu wsporników. Mogą być one wykonane z różnych materiałów, z drewna czy z polipropylenu. Najważniejsze, by był to materiał trwały i wytrzymały, abyśmy mieli pewność, że wsporniki będą bardzo dobrze przenosić powstające obciążenia. Na wspornikach ułożymy płyty czy deski tarasowe. Najlepiej wybierać jasny materiał, aby taras wyglądał słonecznie i przyjemnie dla oka. Oczywiście jeżeli mamy w głowie już jakiś inny zamysł, możemy zdecydować się też na szare płytki czy ciemnobrązowe deski.

Ważne, by całość tworzyła bardzo dobre wrażenie. Zaletą tarasu wentylowanego jest także to, że w przypadku chęci zmiany nawierzchni, nie ma potrzeby rozbiórki całego tarasu – ściągamy tylko dotychczasowy materiał ze wsporników.

Własny sklep meblowy<< >>O stylu mebli i innych aspektach agroturystyki

O Autorze : Sandra Kaczorowska