Szerokie zastosowanie cięcia laserem

Laser to urządzenie, które cieszy się wszechstronnością zastosowania. Pozwala bowiem na obróbkę plastyczną różnego rodzaju materiałów, niezależnie od ich twardości. Sprawdzi się zarówno przy cięciu drewna, aluminium, szkła, jak i stali oraz tworzyw sztucznych.

Lasery dostępne na rynku

fachowe cięcie laseremMożemy zastosować cięcie laserem nawet wówczas, gdy chcemy obrobić dowolny rodzaj tkaniny. Jak widać uniwersalność lasera sprawia, że technologię tę wykorzystują z powodzeniem przeróżne branże. Z pewnością jeśli odwiedzimy dowolną dużą firmę specjalizującą się w przemyśle motoryzacyjnym, stoczniowym, lotniczym czy tekstylnym, dowiemy się, że do obrabiania wykorzystywanych materiałów stosuje ona właśnie cięcie laserowe. Również w technologiach medycznych używa się właśnie tej metody. Jeśli interesuje nas fachowe cięcie laserem Warszawa jest miastem, gdzie znajduje się niejedno specjalistyczne przedsiębiorstwo wykonujące tę usługę za odpowiednią opłatą. Oczywiście najlepiej opłaca się to klientom wówczas, gdy decydują się na hurtową obróbkę elementów, gdyż w takiej sytuacji w efekcie końcowym wychodzą naprawdę niskie koszty jednostkowe. Ponadto obecny rynek urządzeń laserowych zapewnia szeroki wybór laserów o różnych prędkościach i mocach, dlatego taka firma bez problemu dobierze odpowiedni laser do celu – wszystko zależy od tego, czy wykonywane jest cięcie, spawanie klasyczne czy mikrospawanie.

fachowe cięcie laseremOczywiście wśród rozwiązań dominują lasery CO2, które są najpopularniejsze. Ich działanie opiera się na zastosowaniu gazu trójskładnikowego, którego komponenty stanowi azot, hel oraz, jak łatwo się domyślić, CO2. To dzięki temu gazowi wytwarzana jest wiązka świetlna, która ma zdolność przecinania materiału dowolnego rodzaju. W przypadku spawania materiałów, lepiej wybrać laser światłowodowy. Odznacza się on bowiem najlepszą precyzją, gdyż średnica jego wiązki jest o wiele mniejsza niż w przypadku lasera CO2. Do mikrospawania laser światłowodowy nadaje się więc znakomicie, ponadto nie generuje dużego obciążenia cieplnego. Wśród urządzeń proponowanych przez producentów znajdują się także lasery diodowe, których działanie opiera się na diodach odznaczających się dużą mocą. Niestety powstała w ten sposób wiązka odznacza się niską jakością, dlatego sprawdza się najlepiej jedynie w lutowaniu oraz utwardzaniu. Jak widać, wybór urządzeń laserowych jest naprawdę szeroki.

Lasery diodowe, CO2 oraz światłowodowe to jedynie kilka z nich. Dobra firma specjalizująca się w cięciu laserowym, zaopatrzona jest w o wiele urządzeń, aby jak najlepiej dobrać je do konkretnego zastosowania.

Płyty laminowane na blaty kuchenne?<< >>Odprowadzanie wody z tarasu - co i jak?

O Autorze : Sandra Kaczorowska