Sposoby na ekologiczny dom i ogród – studnie głębinowe

Ekologia to ważna sprawa dla coraz szerszego grona osób. Przyczynia się do tego nagłaśnianie problemu przez media i apelowanie o życie w zgodzie ze środowiskiem. Rośnie świadomość dotycząca globalnego ocieplenia, problemów związanych z pozyskiwaniem energii, zanieczyszczaniem wód i wielu innych kwestii.

Studnie głębinowe pozyskują wodę pitną

studnie głębinowe w krakowieW odpowiedzi na wszystkie t nurtujące kwestie powstaje coraz więcej ekologicznych rozwiązać. Co ciekawe niektóre z nich były już wcześniej wykorzystywane, lecz wróciły do łask po kilku ulepszeniach. Doskonałym przykładem na to są dachy kryte strzechą, z których zrezygnowano z obawy o ich łatwopalna konstrukcję. Obecnie, gdy znane są niezawodne techniki ich kładzenia i impregnacji właściciele domków ponownie chętnie się na nie decydują. Opisana wyżej sytuacja doskonale obrazuje także nowoczesne studnie głębinowe w Krakowie. Kiedyś bowiem studnie były głównym źródłem pozyskiwania wody pitnej. Obecnie wiele gospodarzy decyduje się na wiercenie studni, co niestety oprócz ekologii ma inny wspólny mianownik z dachami z trzciny – mianowicie cenę. Jest to jednak rozwiązanie dla osób, które nie są podłączone do miejskich wodociągów, w innym przypadku rozwiązanie to byłoby niezbyt opłacalne. Cena z jaką wiążą się studnie głębinowe odstrasza wiele osób, jednak nadal spora część decyduje się na wiercenie studni, chociażby z braku innych możliwości. Równie przyjazne środowisku są pompy ciepła, które nie wydzielają tyle spalin, co inne metody ogrzewania. Mimo wszystko nawet wielofunkcyjność nie zrekompensuje tego, że odwierty pod pompy ciepła charakteryzuje dosyć wysoka cena. Trudno jednak zapomnieć o zaletach, do jakich bezsprzecznie należy umiarkowanie niski koszt eksploatacji, a także wspomniana wielofunkcyjność i ekologia. Wspomniane rozwiązania mają wpływ głównie na funkcjonowanie domu, jednak większym zainteresowaniem niż studnie głębinowe cieszą się te, które dotyczą ogrodu. Przede wszystkim energooszczędne – a zatem też przyjazne środowisku – są systemy nawadniania. Szczególnie w Krakowie spotkały się ona ze sporym entuzjazmem, na co wpływa także ich funkcjonalność i ograniczenie rachunków za wodę. Jeszcze popularniejszym produktem są lampy solarne, które działają na tej samej zasadzie co panele fotowoltaiczne.

Te kompaktowe lampy ogrodowe są jednak znacznie częściej wykorzystywane, ze względy na banalny montaż i bardzo niski koszt zakupu w porównaniu do paneli fotowoltaicznych. Jak widać nie wszystkie ekologiczne rozwiązania muszą wiązać się z kosztowną inwestycją. To oznacza, że każdy może choć w tak minimalny sposób przyczynić się do ochrony środowiska we własnym domu, a konkretnie ogrodzie.

Style w aranżacji wnętrz<< >>Makiety w przemyśle i technologii

O Autorze : Martyna Mazur