Różnorodne ogrodzenia z kamienia

Niegdyś solidne kamienne mury broniły kamienna ścianamiasta i twierdze, obecnie otaczają prywatne domy. To jeden z najdroższych typów ogrodzenia, ale z pewnością wart swojej ceny: ogrodzenia kamienne są trwałe, ponadczasowe i naturalne. Ze względu na unikalność materiału, który często stanowią surowe kamienie, nie można znaleźć dwóch takich samych ogrodzeń.

Do budowy ogrodzenia wykorzystywane są różne typy kamieni: zarówno polne, jak i łupane, ciosane i otoczaki. Materiał może być bardzo zbliżony pod względem koloru i rozmiaru, lub całkowicie niejednorodny. Można wykorzystać nie tylko całe kamienie, ale też ich fragmenty. Może być to ogrodzenie pełne lub z metalowymi przęsłami. Ze względu na trwałość materiału, mogą one przetrwać setki lat.

Wśród ogrodzeń z kamienia można znaleźć np.:

  • ogrodzenia z równych kawałków granitu, przypominających formą cegły;
  • ciosany piaskowiec, nie do końca równy i bardzo atrakcyjny wizualnie;
  • ogrodzenie z otoczaków;
  • ogrodzenie z kamiennych płytek różnego kształtu i rozmiarów;
  • ogrodzenie gabionowe;

To zaledwie garść przykładów, jakie można znaleźć, gdy zainteresuje się bliżej tym typem ogrodzeń. Zanim jednak wybierze się któryś typ ogrodzenia, dobrze jest zorientować się, jakie firmy można do tego wybrać, ponieważ nie każda firma budowlana będzie w stanie wykonać jego dowolny rodzaj. Do tego typu inwestycji potrzebny jest nie własny słomiany zapał, ale profesjonalny montaż ogrodzeń. Gliwice, Katowice, Będzin i inne miejscowości Śląska i okolic, a także gór, to miejsca, gdzie kamienne ogrodzenia są szczególnie popularne. Pomaga w tym w znacznym stopniu bliskość złóż kamieni wykorzystywanych  do ich budowy.

kamienny mura kamienny mur gabion

Urządzanie wynajmowanego mieszkania<< >>Zapachy w urządzaniu wnętrz

O Autorze : Maja Nowak