Rolety, plisy, czy żaluzje?

Zasłanianie okien ma wiele korzyści. Możemy dzięki temu regulować ilość słońca, jakie dostaje się do naszego pomieszczenia, możemy sprawić, że nikt nie będzie widział co się znajduje w naszym domu.

Rolety w różnych modelach

roletyRolety czy plisy mogą też być wspaniałą dekoracją pomieszczenia. Obecnie można znaleźć je w wielu odmianach, nawet takich wykonanych z egzotycznego bambusa, czy regulowanych materiałowych. Jakie mamy teraz opcje? Najtańszą opcją są zazwyczaj żaluzje aluminiowe. Są one montowane między dwoma szybami okiennymi, więc się nie brudzą. Można je regulować na dwa sposoby. Z jednej strony można je podciągać i ściągać, a z drugiej strony można manewrować ustawieniem aluminiowych pasków pod względem kąta nachylenia. Kiedy są one prostopadle do okna to dociera tam najwięcej słońca, jeśli są niemal równoległe to pomieszczenie będzie zaciemnione. Nową opcją są żaluzje drewniane i bambusowe. Ich kształt jest taki sam jak żaluzji aluminiowych, jednak lepiej są one dopasowane do okien drewnianych. Są naturalne i bardzo eleganckie. Drugim rodzajem osłony okiennej są plisy. Wyglądają one podobnie do żaluzji, tylko że można je jedynie regulować w kwestii podnoszenia, ponieważ jej ,,przęsła” są ze sobą połączone. Ich zaletą jest to, że można je zastosować tam, gdzie inne rozwiązania się nie sprawdzają, na przykład na oknach okrągłych, łukowych, czy innych w nietypowym kształcie, gdzie nic innego by nie pasowało.

roletyMożna je także stosować na oknach dachowych, czy półokrągłych zamontowanych pod kątem. Są lekkie i dostępne w różnych kolorach. Trzecim rozwiązaniem są rolety. Są one dostępne w wielu modelach. Popularne są na przykład rolety dzień noc, które są wykonane z materiału. Są one ,,zbudowane” z dwóch płatów materiałów, w tym jeden jest ciemniejszy, a drugi półprzeźroczysty. Dzięki temu można regulować dostęp światła w pomieszczeniu. Znane są także rolety zewnętrzne. Są one ciężkie i masywne. Sprawią, że jeśli będą zasłonięte to w pomieszczeniu będzie całkowicie ciemno. Takie rolety posiadają także funkcję antywłamaniową, ponieważ uniemożliwiają dostęp do naszego domu przez okna. Są również materiałowe rolety dostępne w różnych kolorach, mogą mieć także różne wzory czy rysunki, dlatego są dobre do pokoju dziecięcego.

Są montowane na oknie od strony wewnętrznej. Nie dają takiego zaciemnienia jak rolety zewnętrzne, jednak są niezwykle dekoracyjne i można je łatwo dopasować do koloru pomieszczenia. Wybór rolety, plis czy żaluzji na pewno sprawi, że każdy dopasuje coś dla swojego domu.

Buty robocze – jakie powinny być?<< >>Płoty betonowe – transport i montaż

O Autorze : Anna Jabłońska