Rodzaje i właściwości fug

Fugi wykorzystywane są przez glazurników w kilku celach – aby uzupełnić i wykończyć pracę, by efekt był jeszcze bardziej satysfakcjonujący, a także w celu poprawy wytrzymałości zamontowanych płytek. Produkt dostępny jest na rynku w wielu wariantach kolorystycznych, a także tworzony jest z kilku materiałów. Ich dobór zależy od indywidualnych preferencji klienta, koloru zamontowanych płytek, a także właściwości, jakie chce się uzyskać.

Dobrej jakości fugi

fugi mapeiJakie zatem podstawowe rodzaje fug można znaleźć w ofertach producentów? Wyróżnić można trzy najpopularniejsze rodzaje fug – cementowe, epoksydowe oraz akrylowe. Pierwsze z nich często uzupełniane są odpowiednimi składnikami chemicznymi, sprawiając przy tym, że stają się znacznie bardziej wytrzymałe. Można także do nich dodać emulsję, aby były one bardziej elastyczne i poprawiły się ich właściwości wodoodporne. Najczęściej fugi cementowe stosowane są podczas układania płytek ceramicznych. Będą odpowiednio wyglądać w przypadku mozaiki czy materiałów wykonanych z kamienia naturalnego. Tego typu fugi wykorzystuje się chociażby w łazienkach lub kuchniach, a w przypadku produktów gruboziarnistych – również w zakładach produkcyjnych, a nawet na tarasach i elewacji.

fugi mapeiFugi epoksydowe są najbardziej wytrzymałym produktem – swobodnie można je umieszczać zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz pomieszczeń, gdyż są wodoszczelne, a także kwasoodporne i niewrażliwe na wysoką temperaturę. Cechują się również wysoką elastycznością i niebywałą trwałością, przez co używa się ich w pomieszczeniach, gdzie istnieje duże ryzyko powstania ewentualnych uszkodzeń mechanicznych. Przykłady fug epoksydowych można spotkać chociażby w galeriach handlowych, supermarketach i obiektach użyteczności publicznej o dużym natężeniu ruchu osób – w takich miejscach stosuje się często nienasiąkliwe fugi Mapei, gdyż są dobrej jakości, a przy tym pozostają niedrogie. Ostatnia z wymienionych fug (akrylowa) odporna jest na pleśń i stosowana jest w pomieszczeniach o dużej wilgotności – kuchniach, łazienkach oraz pralniach. Jest wiele rodzajów fug, które można dostosowywać do warunków panujących w pomieszczeniu, miejsca ułożenia płytek, natężenia ruchu w budynku i wielu innych.

Właściwości produktu pozwalają na stworzenie dobrze wyglądających spoin, które będą cechowały się swoją trwałością, wodoszczelnością, elastycznością, odpornością na pleśń czy wysokie temperatury. Na rynku można zakupić produkty, które później miesza się z dowolnym kolorem, najodpowiedniejszym dla zamontowanych płytek.

Jakie wybrać ładne panele podłogowe?<< >>Zalety zlewozmywaków dwukomorowych

O Autorze : Anna Jabłońska