Rodzaje dachów

Dachy występują w bardzo wielu rodzajach. Można je podzielić zarówno ze względu na to, z jakiego materiału są wykonane, jak i ze względu na kształt. Bardzo istotną sprawą jest właśnie wybór dachu. Warto dokładnie przemyśleć, jaki będzie najlepiej spełniał swoje funkcje w danej przestrzeni. Niekiedy dach może być bardziej płaski, innym razem wypukły.

Dachy pod względem wad i zalet

dachyPowinno się patrzeć przede wszystkim na zapotrzebowanie danego budynku. Może być ono bowiem różne w zależności od przeznaczenia danej konstrukcji. Wszystkie solidne dachy z Garwolina mają swoje wady i zalety. Można wyróżnić na przykład dachy dwuspadowe, czyli inaczej dwupołaciowe. Charakteryzują się one tym, że mają dwie skośne, przeciwległe do siebie połacie. Z kolei dach czterospadowy wyglądem przypomina kopertę. Niestety ten dach w porównaniu z poprzednim zapewnia mniejszą powierzchnię użytkową. Oczywiście, dachy dwuspadowe mogą pozwalać na użytek poddasza wówczas, kiedy kąt nachylenia jest odpowiedni. Poza tym budowane są także dachy płaskie, które jednak wbrew temu, co mówi nazwa, nie są całkowicie płaskie, gdyż trzeba uniknąć osadzania się na nich śniegu. Poza tym dzięki niewielkiemu nachyleniu woda może swobodnie spływać z dachu i go nie obciąża. Są także dachy jednospadowe zwane także pulpitowymi. Nieco przypominają one dachy płaskie. Takie dachy także pozwalają na stworzenie przestrzeni użytkowej, ale trzeba do tego odpowiednio podejść. Przy dachu płaskim można wykonać sobie taras, który będzie piękną ozdobą domu czy nawet firmy. Dachy można zakupić niemal w każdym mieście. Nie zawsze ich wybór będzie duży, ale warto rozejrzeć się za czymś, co spełni swoje zadanie akurat w określonej przestrzeni. Można znaleźć ładne dachy nawet w mniejszych miejscowościach jak Nadarzyn czy Otwock. Warto też zwrócić uwagę, że dachy dzielą się również ze względu na materiał, z którego są wykonane. W Warce najbardziej popularne pokrycie to dachówka albo blacha. Można jednak wyróżnić jeszcze wiele rodzajów pokryć dachowych. Dachy mogą być pokryte także papą czy nawet słomą albo trzciną. Te ostatnie bywają stosowane w budownictwie ekologicznym.

 

Poza tym dachy można budować także z desek drewnianych, co jednak nie jest szczególnie popularne. Stosowane bywają też łupki, czyli płytki kamienne, jednak jest to charakterystyczne na przykład dla Wielkiej Brytanii i Francji. Wśród rodzajów pokrycia dachowego można wymienić także gonty. Kiedy buduje się dachy trzeba wziąć pod uwagę warunki klimatyczne, w jakich będzie stał dany budynek. Poza tym także wiele innych czynników ma wpływ na konstrukcję dachów.

Jakie wybrać meble do pokoju dziecięcego?<< >>Jak znaleźć idealne mieszkanie na wynajem?

O Autorze : Bartek Domański