Przygotowania do budowy ogrodowego basenu

W końcu nam się udało – kupić kawałek gruntu, na którym zamierzamy postawić własny dom. Oprócz samej budowy domu, istotne jest także zagospodarowanie terenu wokół niego.

Cena basenu ogrodowego

Budowa basenuOczywiście będzie to ogród – znajdzie się tu miejsce zarówno na niewielki sad, dzięki czemu co roku będziemy mogli cieszyć się obfitymi zbiorami jabłek czy czereśni; znajdzie się także miejsce na mały warzywnik, a więc unikniemy warzyw wypełnionych chemią, które leżą na półkach każdego marketu. W ogrodzie nie może zabraknąć też strefy relaksu – leżaki to jej podstawowe wyposażenie, z którego skwapliwie korzystać będą domownicy lubiący się opalać. A może pomyślimy jeszcze o aktywnym wypoczynku? Rozwiązaniem, które zadowoli każdego, jest z pewnością budowa basenu w niskiej cenie. Jeżeli jeszcze nie zaczęliśmy stawiać murów domu, warto najpierw stworzyć projekt zagospodarowania całej działki – decydując się w tym momencie na basen, możemy ograniczyć koszty związane z późniejszą przebudową ogrodu czy wykonywaniem przyłączy. Podstawową kwestią jest dokładne określenie miejsca, w którym znajdzie się niecka – nie powinno ono znajdować się zbyt daleko od domu, gdyż wówczas poniesiemy niepotrzebnie większe koszty doprowadzenia wody i wykonania instalacji.

Basen ogrodowyDrugim warunkiem jest to, aby miejsce były dobrze nasłonecznione – dzięki temu woda będzie mogła nagrzewać się promieniami słonecznymi. Ponadto w pobliżu basenu nie powinny znajdować się krzewy czy drzewa – choć wydawać by się mogło to dobrym pomysłem, gdyż drzewa dadzą nam cień, podczas wylegiwania się w basenie, to jednak lepszym wyborem będzie budowa jakiegoś zadaszenia – w ten sposób unikniemy zaśmiecania niecki przez opadające liście, nasiona czy kwiaty drzew. Jeżeli już wybraliśmy miejsce – teraz możemy pomyśleć nad tym, jakiej wielkości ma być nasz basen – oczywiście zależy to od jego przeznaczenia. To basen do pływania, czy może do rekreacyjnego odpoczynku? A może jedynie dla dzieci, do zabawy? Ile osób będzie z niego korzystać? Odpowiadając na te pytania, wybierzemy najlepszą wielkość basenu, jak i optymalny kształt oraz głębokość. Przeznaczając basen tylko do rekreacji, możemy pozwolić sobie na jakiś fantazyjny kształt, który wpłynie zdecydowanie pozytywnie na estetykę ogrodu. Kolejną kwestią, o której nie powinniśmy zapominać, jest wybór materiału, z którego wykonana zostanie niecka – jeśli to basen zewnętrzny, to najlepiej sprawdzi się niecka betonowa.

Choć jej budowa jest dość czasochłonna (należy wylać nieckę w deskowaniu lub wymurować pustakami betonowymi, pamiętając o zbrojeniu), to odznacza się ona największą trwałością, dlatego z pewnością taki basen będzie nam służył przez lata.

Przeprowadzanie badań geotechnicznych<< >>Podmiejski plac zabaw

O Autorze : Sandra Kaczorowska