Przyciski bezpieczeństwa w maszynach przemysłowych

Większość maszyn przemysłowych nie jest zwykle skomplikowana w obsłudze, ale i tak podczas ich użytkowania należy szczególnie przestrzegać zasad bezpieczeństwa – każda maszyna wyposażona w podzespoły mogące stanowić zagrożenie dla zdrowia operatora w przypadku nieostrożnego użytkowania (mogą to być gilotyny czy noże), powinna posiadać przycisk, który pozwala na jej natychmiastowe zatrzymanie w dowolnym momencie.

Przycisk bezpieczeństwa umieszczony w skrzynce

przycisk bezpieczeństwaFunkcję tę pełni przycisk bezpieczeństwa w obudowie. Dzięki tej skrzynce, w której jest umieszczony, nadaje się on od razu do montażu na ściance urządzenia. Przycisk bezpieczeństwa w obudowie dostępny jest w kilku różnych średnicach – najczęściej wybierane są przyciski 40 mm, ale wśród propozycji producentów znajdują się także wyłączniki bezpieczeństwa o średnicy 29 czy 60 mm. Obudowa wyłącznika powinna być wykonana z wysokiej jakości tworzywa sztucznego – odpornego zarówno na uszkodzenia mechaniczne, jak i na negatywne warunki otoczenia (na przykład wysokie temperatury czy niebezpieczne substancje chemiczne). Najczęściej ma kolor żółty, a sam przycisk – czerwony. W ten sposób wyłącznik jest dobrze widoczny. Przycisk bezpieczeństwa w obudowie jest wyjątkowo prosty w montażu – dławik pozwala na proste i szybkie podłączenie przewodów. Wyroby oferowane przez producentów powinny spełniać wszystkie wymogi bezpieczeństwa, a także posiadać odpowiednie certyfikaty – certyfikat CE, który informuje o spełnianiu dyrektyw Unii Europejskiej, certyfikat UL czy CSA.

przycisk bezpieczeństwaWśród propozycji producentów znajdziemy przycisk bezpieczeństwa w obudowie odblokowywany przez obrót, pociągnięcie lub przekręcenie kluczyka. Wybierając przycisk bezpieczeństwa w obudowie, zwracajmy uwagę na to, aby był on monostabilny. Możemy zdecydować się na przycisk podświetlany lub klasyczny. Wyłączniki zazwyczaj posiadają wyprowadzenia śrubowe. Wśród produktów przeznaczonych do zapewniania bezpieczeństwa w zakładzie przemysłowym znajdziemy także kasety sterownicze – 2-, a nawet 6-przyciskowe oraz przyciski przeciwpożarowe. Osłona maszyny może być wyposażona w aktywator z klamką, jak i w magnetyczne czujniki bezpieczeństwa – czujniki te umożliwiają monitoring pozycji przesuwnych oraz zdejmowania osłon.

Asortyment producentów wyrobów bezpieczeństwa obejmuje także linkowe wyłączniki stopu awaryjnego oraz elektromagnetyczne blokady bezpieczeństwa współpracujące z modułami sterującymi maszyny. W zakładzie przemysłowym przydatne mogą być również świetlne bariery bezpieczeństwa czy też multiplikatory wejść.

Uzdatnianie wody a zbiorniki<< >>Prace ziemne - wykonywanie szalunku z wykorzystaniem wyprasek

O Autorze : Anna Jabłońska