Czy projektant wnętrz może spełnić wszystkie oczekiwania klienta?

Powiedzenie „O gustach się nie dyskutuje” nie wzięło się znikąd. Pokazuje ono, że każdy człowiek ma własne poczucie estetyki – piękne mogą być dla niego naprawdę różne rzeczy.

Co sprawia, że architekt trafia w nasz gust?

projektowanie wnętrzWłasnym poczuciem estetyki kierujemy się w każdej sytuacji. Subiektywnej ocenie podlegają między innymi wnętrza mieszkalne. Czy istnieje więc możliwość zaprojektowania takiego pomieszczenia, które spodoba się każdemu? Być może, jednak obecnie architekci wnętrz przygotowują projekty, które mają spełniać wymagania danego klienta – to dlatego tak ważna jest rozmowa z klientem, poprzedzająca kompleksowe projektowanie wnętrz – Katowice, jak i inne duże miasta posiadające uniwersytety, kształcą wielu architektów wnętrz, których usługi stają się coraz bardziej popularne, nie tylko dla osób na wysokiej stopie życiowej, ale i tych żyjących przeciętnie, którym jednak zależy na mieszkaniu w stylowym wnętrzu. Mimo tego, że projektant wnętrz kieruje się oczekiwaniami klienta, nie sposób sprawić, aby jego osobowość nie była widoczna w projekcie – choć stara się on zaspokoić wszystkie potrzeby użytkownika, konkretne kompozycje mogą odzwierciedlać jego osobowość czy postawę twórczą. Nie jest to jednak niczym złym – możliwe jest przecież takie zaprojektowanie wnętrza, które zarówno zachwyci użytkownika, jak i pozwoli projektantowi poczuć się spełnionym.

projektowanie wnętrzDobry projektant wnętrz powinien z pełnym profesjonalizmem podejść do próby przeprowadzenia identyfikacji potrzeb klienta – warto tutaj zwrócić uwagę na to, że każdy człowiek posiada indywidualny wzorzec myślenia. Wyróżniamy tu myślenie wzrokowe, słuchowe oraz haptyczne. Wiedząc, w jaki sposób myśli klient, projektant będzie mógł już o wiele lepiej trafić w jego gust. Jeżeli mamy do czynienia z wzrokowcem – powinniśmy wziąć pod uwagę przede wszystkim to, że pomieszczenia muszą wyglądać na przestronne, należy pamiętać o zachowaniu proporcji przestrzeni, zaakcentowaniu centrum aranżacji – to na pewno skupi uwagę klienta. Istotne jest też wykorzystanie lustrzanej symetrii. Jeśli chodzi o dodatki, wzrokowiec dobrze odnajduje się wśród wyrazistych dekoracji, które jednak muszą dobrze się ze sobą komponować. Warto wybierać jasne barwy, silne kontrasty mogą wzmacniać efekt estetyczny. Wzrokowcowi na pewno nie umknie to, czy wnętrze wygląda harmonijnie – i na tym powinniśmy się skupić. W przypadku słuchowca istotny jest rytm – elementy powinny być rozmieszczone rytmicznie, geometrycznie, taka powinna być też dekoracja. Należy wykorzystywać materiały dźwiękochłonne – drewno czy plecionki oraz tapety z tkanin. Kinestetyk z kolei ucieszy się z mieszkania pełnego otwartych przestrzeni – dzięki temu bez problemu będzie mógł porównywać sąsiadujące ze sobą strefy. Kinestetyk lubi nietypowe, zaskakujące kompozycje, różnorodne tkaniny, materiały i faktury – które może dotknąć, poczuć ich gładkość, miękkość czy szorstkość i twardość.

Uwzględniając wzorzec myślenia, projektant wnętrz z pewnością może jeszcze lepiej spełnić oczekiwania klienta.

Podmiejski plac zabaw<< >>Jak zbudowana jest hala tenisowa?

O Autorze : Sandra Kaczorowska