Jakie profile wybrać do konstrukcji obudów?

W wielu dziedzinach przemysłu wykorzystywane są maszyny, których obudowy wymagają zastosowania odpowiednich profili zapewniających użytkownikom bezpieczeństwo dzięki dokładnemu ograniczeniu dostępu do części mogących stwarzać zagrożenie.

Charakterystyka profili aluminiowych zamkniętych

profile aluminioweZe względu na lekkość profili aluminiowych, są one najczęstszym wyborem, na który decydują się konstruktorzy i monterzy maszyn. Szeroka oferta firm zazwyczaj obfituje w profile różnego rodzaju – wymienić tu można profile kwadratowe, prostokątne, kasetonowe. Wśród propozycji na szczególną uwagę zasługuje profil aluminiowy zamknięty, gdyż sprawdza się przy wielu pracach budowlanych, jak i wykończeniowych. Ze względu na szerokie zastosowanie (oprócz wymienionych prac, może być wykorzystywany także jako materiał na słupki, jak również jest odpowiednim wyborem, gdy szukamy elementów na obudowy maszyn i urządzeń) cieszy się on sporą popularnością. Producenci, uwzględniając możliwość długoletniego składowania tych produktów, zabezpieczają profile aluminiowe za pomocą procesu anodowania – to najpopularniejsza metoda zapobiegania korozji na elementach metalowych. Elektrolityczne wytworzenie warstwy tlenku sprawia, że powierzchnia zaczyna odznaczać się wytrzymałością na niszczenie materiału pod wpływem negatywnych czynników środowiskowych.

profile aluminioweWybrany przez nas profil aluminiowy zamknięty będzie przez długie lata posiadał wygląd identyczny ze stanem podczas kupna, dlatego nie musimy martwić się o estetykę konstrukcji, do której go wykorzystujemy. Wśród zalet profili aluminiowych wymienia się przede wszystkim lekkość – niska waga sprawia, że są one bardzo przyjazne, jeśli chodzi o ich transportowanie. Nie stanowią także problemu podczas montażu – przebiega on zawsze sprawnie, bez kłopotów. Profile tego typu charakteryzują się wysoką funkcjonalnością, a szeroki wybór przekrojów to kolejna z pozytywnych cech, jakimi się wyróżniają. Konstruktor, mając do dyspozycji szeroki asortyment produktów, może cieszyć się swobodą działania, gdyż żadne wymiary obudowy czy nietypowe kształty konstrukcji nie będą stanowiły punktu zaporowego, który uniemożliwi dalszą pracę. Profil aluminiowy zamknięty znajduje zastosowanie zarówno przy konstrukcjach stałych, jak i ruchomych – wybierając tę drugą opcję, możemy wprowadzać zmiany. Modernizacja z pewnością będzie udoskonaleniem maszyny. Pamiętajmy o tym, że profile możemy z powodzeniem łączyć dzięki akcesoriom takim jak złączki i wkręty.

Krótki czas prac montażowych to tym samym możliwość szybkiego demontażu – jednak przez cały okres eksploatacji konstrukcja zachowuje stabilność i dzięki zastosowanym profilom odznacza się dużą wytrzymałością.

Odpowiednie noże dla pracowników produkcji<< >>Roboty ziemne na małym placu budowy

O Autorze : Bartek Domański