Preparaty chloru do basenu

Aby woda na basenie była zdrowa i krystalicznie czysta, a klient pływalni mógł czuć się przyjemnie i bezpiecznie, zarządzający pływalnią ma obowiązek stosowania specjalistycznych technik uzdatniania wody, przestrzegając tym samym krajowych i międzynarodowych przepisów.

Chlor jest trwały

chlor do basenuStała kontrola jakości wody i utrzymanie odpowiednich warunków sanitarno- higienicznych to dzisiaj standard. Jednym z bardzo istotnych czynników technologicznych, na który kładzie się nacisk w trakcie budowania basenów, jest aspekt oczyszczania wody. Pozbawienie jej wszystkich chorobotwórczych mikroorganizmów umożliwia proces dezynfekcji. Najtańszym, a jednocześnie najskuteczniejszym i najpopularniejszym środkiem dezynfekcyjnym i grzybobójczym, jest chlor do basenu. Chlor jest dość nietrwały, ponieważ ulega on zużyciu w sposób naturalny w trakcie likwidacji mikroorganizmów, a działanie promieni słonecznych sprzyjają jego uwalnianiu się z wody. Na rynku dostępne są dwa rodzaje chloru. Pierwsza grupa to preparaty, w których składzie, oprócz chloru, znajdują się stabilizatory w postaci kwasu cyjanurowego.

chlor do basenuStosuje się je najczęściej. Druga grupa to preparaty chloru niestabilizowanego. Stosuje się je rzadko, mimo że są tańsze. Jednak właśnie ten rodzaj preparatów najlepiej sprawdza się w przypadku nagłego silnego zanieczyszczenia wody albo podczas rozruchu basenu. Wówczas najlepszymi środkami, które możemy użyć, są: chlor w granulacie tzw. „szok” lub szybkorozpuszczalne małe tabletki chlorowe. Granulat w odpowiedniej objętości (zgodnie z instrukcją) rozpuszczamy w wiaderku, po czym powoli wlewamy przy pracującej pompie do skimmera lub w okolice dyszy ssącej. Szybkorozpuszczalne tabletki umieszczamy natomiast w odpowiedniej, zgodnej z instrukcją, ilości wody w pływającej bojce. Środki chlorowe ze stabilizatorem występują pod postacią: granulatu, pastylek lub płynu. Dawkowanie preparatów musi być zawsze zgodne z instrukcją umieszczoną na opakowaniu. Co kilka dni należy sprawdzać testerem poziomy chloru i pH wody. Nigdy nie wolno wrzucać tabletek chlorowych ani nierozpuszczonego granulatu bezpośrednio do wody i bez pracującej pompy- grozi to odbarwieniem lub zniszczeniem folii. Dlatego też substancje chloru należy zawsze wrzucać do pływającej bojki lub skimmera.

Należy pamiętać o tym, że poza regularnym stosowaniem chemii basenowej, aby utrzymać odpowiednią czystość na basenie, trzeba również go czyścić za pomocą elektrycznych automatycznych odkurzaczy, ręcznych szczotek lub sitek powierzchownych i dennych (do wyciągania liści i innych zanieczyszczeń).

Sezon na grille<< >>Zbiorniki na deszczówkę wykonane z polietylenu

O Autorze : Anna Jabłońska