Praca elektryka – nowoczesne instalacje

Zawód elektryka jest narażony na szczególne niebezpieczeństwo. Nieostrożna praca przy urządzeniach elektrycznych pod napięciem może doprowadzić do porażenia, dlatego też osoby decydujące się na wyspecjalizowanie się w tej dziedzinie, powinny być przede wszystkim dokładne i uważne.

Zakładanie nowoczesnej instalacji przez elektryka

instalacje elektryczneSzybka praca nie jest w tej dziedzinie ceniona. Do zadań elektryka należy wykonywanie instalacji oraz linii elektrycznych, a także wykonywanie pomiarów elektrycznych oraz prób pomontażowych przed dopuszczeniem instalacji do użytku. Do każdego z zadań elektryk potrzebuje ogromnej wiedzy. Technika wciąż się rozwija, więc konieczne jest nieustanne poszerzanie kwalifikacji. Współcześnie dużo uwagi poświęca się projektowaniu inteligentnych budynków – w nich instalacja elektryczna ma mieć wpływ na komfort codziennego życia. Stosuje się tu tak zwany system EIB – zaprojektowane w zgodzie z nim instalacje mogą służyć na przykład do sterowania urządzeniami, które wcześniej obsługiwało się ręcznie. Dzięki nowoczesnej instalacji elektrycznej możliwe jest więc m.in. zamykanie drzwi i okien przed wyjściem z domu, sterowanie klimatyzacją czy ogrzewaniem. Sprawdzony elektryk ze Szczecina, który posiada duże doświadczenie, z pewnością przygotuje wartościowy projekt inteligentnego domu.

instalacje elektryczneTo rozwiązanie jest coraz częściej wykorzystywane przede wszystkim dlatego, że europejska magistrala instalacyjna ma o wiele wyższy poziom bezpieczeństwa niż tradycyjna instalacja. Stosując system EIB, mamy też pewność, że energia jest racjonalnie użytkowana i nie pojawiają się niepotrzebne straty. Ponadto jeżeli użytkownik w dowolnym momencie zdecyduje się na zmianę swoich wymagań – i na przykład będzie chciał dołączyć do systemu włączanie urządzeń alarmowych, nie będzie problemów z przystosowaniem instalacji elektrycznej do nowych celów. Jak widać, zakładany przez dobrego elektryka europejski system instalacyjny pozwala zapewnić najwyższy komfort użytkowania. Elektryk powinien pamiętać o przestrzeganiu konkretnych norm – mowa tu na przykład o tym, jaka może być maksymalna liczba segmentów w jednej linii oraz liczba elementów magistralnych w segmencie (odpowiednio 4 i 64 elementy). Nie można też przekroczyć maksymalnej linii kabla w jednej linii, także odległość między zasilaczem a urządzeniem magistralnym ma swoje ograniczenia.

Jak widać, elektryk powinien wykonać projekt nowoczesnej instalacji bardzo dokładnie, uwzględniając wszelkie restrykcje – tylko w ten sposób będziemy mieć pewność, że wykonana instalacja zapewni wymagane bezpieczeństwo w budynku.

Ogrzewanie budynków za pomocą pompy ciepła<< >>Centralne odkurzacze – jak działają?

O Autorze : Sandra Kaczorowska