Poprawnie wykonana hydroizolacja dachu

Pomimo tak rozwiniętym rozwiązaniom technicznym, w budownictwie do dzisiaj trwa zacięta walka człowieka z wodą. Jednym z najbardziej narażonych na działanie cieczy elementów konstrukcji jest dach.

Hydroizolacja różnego typu

hydroizolacje dachówJego pokrycie, czyli wierzchnia warstwa, musi być wykonane w taki sposób, aby odpowiednio zabezpieczyć elementy konstrukcji przed penetracją wody. W przypadku zadaszeń stromych, stosowanych między innymi w przypadku domów jednorodzinnych, sprawa jest znacznie prostsza niż w przypadku dachów płaskich. Producenci w swoich ofertach posiadają bardzo wiele rozwiązań, będących najlepszymi zabezpieczeniami przed wodą. Pozostaje jednak pytanie, czy faktycznie każdy rodzaj materiału sprawdzi się w każdych warunkach. Pomimo swojej popularności, płaskie konstrukcje dachowe stawiają przed wykonawcami bardzo duże wymagania. Należy nie tylko zabezpieczyć powierzchnię żelbetu przed przeciekającą wodą, ale również zapewnić jej odpowiednie odprowadzenie. Dlatego zupełnie naturalne jest nadawanie minimalnych spadków połaci (około 2%). Wykonanie tak delikatnego pochylenia sprawia, że woda może swobodnie spływać w kierunku kanałów spustowych znajdujących się najczęściej na środku całej powierzchni (jest to jednak uzależnione od całej powierzchni, a dokładny podział jest określony w normach).

hydroizolacje dachówPomimo, że beton i żelbet są stosunkowo szczelnymi materiałami, musimy wykonać hydroizolacje dachów płaskich. Najbardziej popularnym rozwiązaniem jest papa. Dawniej stosowano lepiki asfaltowe oraz papę na osnowie tekturowej lub aluminiowe. Dzisiaj są to rozwiązania dawno zapomniane, zastąpione papami podkładowymi i wierzchniego krycia na osnowie z włókna szklanego. Papa jest kwalifikowana do materiałów bitumicznych, nieprzepuszczalnych, dlatego doskonale sprawdza się jako izolacja przeciwwodna. Ze względu na ich znaczną grubość (nawet 5,5 mm) papy wierzchniego krycia doskonale sprawdzają się w miejscach, w których mamy do czynienia z działaniem cieczy napierającej na konstrukcję (z taką sytuacją mamy spotykamy się na przykład podczas silnych opadów deszczu). Wybranie odpowiedniej papy stanowi tylko osiemdziesiąt procent sukcesu. Jeżeli zależy nam na wykonaniu izolacji trwałych, które będą szczelne przez długie lata, należy w profesjonalny sposób wykonać pokrycie. Po pierwsze łączenia pasów papy powinny być wykonywane na zakład, a brzegi w odpowiedni sposób zgrzane.

Łączenia papy podkładowej i wierzchniego krycia nie mogą wypadać w tych samych miejscach, a wszelkiego rodzaju wgłębienia odprowadzające wodę powinny być zabezpieczone dodatkową warstwą izolacji. Wtedy uzyskamy praktyczną i trwałą hydroizolację.

Nowoczesne maszyny tartaczne podstawą profesjonalnego tartaku<< >>Nowoczesny system odzyskiwania ciepła

O Autorze : Anna Jabłońska