Podmiejski plac zabaw

Dawniej można było zdecydować się tylko na życie w mieście lub na wsi. Miasto stanowiło kompleks betonowych bloków, które wielu przytłaczały swoją szarością, wieś zaś kojarzyła się z całkowitym odcięciem od świata.

Urządzenia na placu zabaw

Plac zabawDziś najpopularniejsze jest rozwiązanie pośrednie – czyli zamieszkanie pod miastem. Budując dom pod miastem, możemy mieć pewność, że otoczenie będzie spokojne, a codzienny widok pięknej przyrody bez wątpienia zrekompensuje nam dojazdy do pracy znajdującej się w centrum miasta. Pod miastem też coraz szybciej zaczyna się rozwijać infrastruktura – obok domów wolnostojących pojawiają się filie bibliotek, kawiarenki z ogródkami, jak też małe place zabaw dla dzieci. Dzięki nim nasze pociechy mogą spotykać się z rówieśnikami, mieszkającymi w pobliżu, nie tylko w szkole, ale także w swoim czasie wolnym. Jeżeli na plac zabaw została przeznaczona ograniczona wolna przestrzeń – wówczas należy zadbać o jak najbardziej zróżnicowany dobór urządzeń, aby dostarczyć dzieciom jak najwięcej wrażeń mimo niewielkiej ilości miejsca. Podstawowym obiektem, którego nie może zabraknąć na żadnym placu, jest oczywiście piaskownica – jednak zamiast tej tradycyjnej, możemy pomyśleć o piaskownicy z domkiem – zajmuje ona tyle samo miejsca, a domek stanowi już pierwszą, dodatkową atrakcję, która zachęci dzieci do zabawy.

Plac zabawWśród wyposażenia placu powinna znaleźć się też drewniana huśtawka – zarówno ta klasyczna, jak i równoważna. Huśtawka równoważna pozwala bowiem na jednoczesną zabawę dwójki dzieci: to może wzmocnić ich więź, czy też nawet zapoczątkować prawdziwą przyjaźń. Huśtawki-ważki charakteryzują się zazwyczaj atrakcyjnym wyglądem – siedziska, jak i metalowy stelaż, są pomalowane na żywe barwy, zaś w miejscu klasycznych uchwytów znajdują się na przykład – głowy koników. Takie huśtawki są prawdziwą atrakcją zwłaszcza dla młodszych dzieci, podobnie jak bujaki na sprężynie. Te starsze wolą jednak huśtawkę tradycyjną, z której można skakać i bić rekordy. Oprócz huśtawek, warto pomyśleć o zjeżdżalni, która zawsze jest oblegana przez dzieci. Na małym placu zabaw powinno znaleźć się jeszcze miejsce na ławkę – jest konieczna, by rodzice mogli komfortowo pilnować swoich podopiecznych. Ciekawą propozycją jest też ławo-stół, który może stać się miejscem towarzyskich spotkań, nie tylko rodziców, ale też młodzieży. Do wyposażenia placu zabaw należy zaliczyć także kosz na śmieci.

Całość powinna zostać otoczona drewnianym płotkiem – z pewnością wówczas tak przygotowana przestrzeń będzie wyglądała nie tylko atrakcyjnie, ale i bezpiecznie.

Przygotowania do budowy ogrodowego basenu<< >>Czy projektant wnętrz może spełnić wszystkie oczekiwania klienta?

O Autorze : Sandra Kaczorowska