Podgrzewany kamień we wnętrzach

Podłogi czy okładziny ścienne z kamiennych płytek to eleganckie, ponadczasowe rozwiązanie, jeśli wybierze się odpowiedni materiał. Najbardziej polecanym kamieniem do wnętrz jest granit: trwały, odporny na zarysowania, nie przebarwia się pod wpływem tłuszczu (dlatego nadaje się do kuchni) i nie zaszkodzi mu woda (dlatego nadaje się także do łazienek).
O ile jednak chłód posadzki latem wyda się nad wyraz atrakcyjny, to co będzie z niego zimą…?

Posadzki z kamienia na ogrzewaniu podłogowym to dobre rozwiązanie dla każdego, kto lubi chodzić boso, a obawia się zimna, które „ciągnie” od takiego rodzaju podłogi.Taki sposób pozwala na wykluczenie tradycyjnych grzejników, które psułyby efekt wizualny uzyskany we wnętrzu.
Kamień jest bardzo dobrym akumulatorem ciepła, dlatego nawet po wyłączeniu czy awarii ogrzewania czas do wychłodzenia posadzki będzie naprawdę długi.
Przy konstrukcji takiej podłogi należy pamiętać o uwzględnieniu fug dylatacyjnych, ponieważ kamień, tak jak inne materiały, do pewnego stopnia rozszerza się pod wpływem ciepła. Ta rozszerzalność dla najpopularniejszych posadzek – granitów i marmurów – wynosi od 0,003 mm do 0,012 mm na 1°C i 1 m.

Podgrzewane mogą być również kamienne blaty, stosowane zarówno w kuchniach, jak i w łazienkach, czasem także na kontuary np. w recepcji czy nawet biurka. Popularne blaty z granitu czy marmuru (który jest mniej polecany do takiego celu) wymagają podgrzewania o dziwo nie tylko zimą, ale przede wszystkim latem. Chociaż kontakt z chłodnym blatem w czasie upału może być przyjemny, to nie sprawdza się na dłuższą metę z powodu wysokiej różnicy temperatur oraz ryzyka wywołania np. bólu reumatycznego. Podgrzewany blat może również stanowić ważną część ogrzewania kuchni, ponieważ w tym pomieszczeniu z powodu dużej powierzchni szafek i innych mebli ilość miejsca na ogrzewanie podłogowe czy zwykły grzejnik jest niewielka.
Kamienny blat poza oczywistą elegancją i luksusowym wyglądem będzie odporny na uszkodzenia, pozwoli na nie używanie podkładek nawet pod gorące naczynia wyjęte z piekarnika i z powodzeniem przetrwa lata intensywnego użytkowania.

granitmarmurowy blat marmurowy blat marmurowy blat marmurowy blatmarmurowa podłoga

Cienka izolacja pod ogrzewanie podłogowe?<< >>Jakiego czyszczenia i konserwacji wymagają podłogi z kamienia?

O Autorze : Maja Nowak