Po czym poznać dobrą matę szkółkarską?

Pielęgnacja przydomowego ogrodu co prawda może być dla niektórych przykrym obowiązkiem, lecz wielu amatorów ogrodnictwa traktuje to zajęcie raczej jako przyjemne i satysfakcjonujące hobby, u niektórych może być to pasja, a jeszcze inni uczynili z tego sztukę. Zadbanie o stworzenie prawidłowych warunków do wzrostu naszych roślin w zazwyczaj stanowi jednak swego rodzaju wyzwanie, wymaga od nas znajomości technik uprawy roślin oraz ogólnej wiedzy na ich temat.

Mata niwelująca chwasty

mata szkółkarskaW stacjonarnych i internetowych sklepach możemy natrafić na mnóstwo różnych produktów przeznaczonych do ułatwienia czynności związanych z pielęgnowaniem naszych roślin. Agrowłókniny i agrotkaniny stanowią ogromne udogodnienie w tym zakresie. Polipropylenowe agrowłókniny występują w kilku wariantach, z których każdy pełni inną funkcję. Agrowłóknina biała przeznaczona jest do ochrony wrażliwych roślin przed niskimi temperaturami. Należy tutaj zaznaczyć, że cieńsza agrowłóknina powinna być stosowana do chronienia roślin przed wiosennymi przymrozkami, z kolei ta o większej gramaturze zabezpiecza rośliny w okresie zimowym. Brązowa i czarna agrowłóknina służy do wspomagania wzrostu roślin i rozwoju systemu korzennego. Z kolei agrotkanina

, czyli inaczej „mata szkółkarska” pełni w ogrodnictwie zgoła inną rolę.

mata szkółkarskaJest wykonana z tego samego materiału, lecz posiada gęstszy splot i gramaturę. Dobra mata szkółkarska ma za zadanie zniwelować rozwój chwastów, których obecność sprawia, że inne rośliny mają ograniczony dostęp do składników odżywczych zawartych w glebie. Pozwala tym samym zaoszczędzić czas, który musielibyśmy spędzić na plewieniu ogródka. Jest przy tym niezwykle skuteczna i pozwala nam uniknąć stosowania szkodliwych środków chemicznych do eliminacji niechcianych chwastów. Jej dużym atutem jest ponadto wysoka trwałość i odporność na rozerwanie lub przetarcia, dlatego doskonale nadaje się do przygotowania powierzchni, którą chcielibyśmy obsypać kamieniem. Istotną kwestią, o której należy pamiętać korzystając z maty szkółkarskiej jest konieczność zapewnienia prawidłowego nawodnienia, a osiągnąć można to jedynie przy zastosowaniu automatycznych systemów nawadniających pod matą

buy amoxil

, bowiem używając zraszacza nie dostarczymy roślinom odpowiedniej ilości wody. Stosując w naszym ogrodzie agrotkaninę powinniśmy pamiętać, że może ona również utrudnić niektóre procesy lub nakłonić nas do zmiany pewnych nawyków.

Aplikowanie nawozów bezpośrednio na matę szkółkarską jest bardzo mało efektywne i sprawia, że nawóz ma ograniczony dostęp do podłoża, a jego przeważająca część wietrzeje tracąc swoje właściwości. Dlatego przy korzystaniu z agrotkaniny zaleca się zrezygnować z granulatu i stosować jedynie nawozy rozpuszczalne w wodzie.

Chemiczne pranie dywanów - co to daje?<< >>Zastosowanie obudowy studziennej

O Autorze : Anna Jabłońska