Plusy ekogroszku pakowanego w worki

Ogrzewanie domu ekogroszkiem ma wiele niezaprzeczalnych zalet. Jest to paliwo stałe, spełniające rygorystyczne normy emisji gazów cieplarnianych do atmosfery, ma znikomą zawartość siarki i popiołu po spaleniu oraz niska wilgotność. Ponadto niemal bezawaryjne piece do spalania ekogroszku są w dużym stopniu zautomatyzowane, przez co ograniczają obowiązki związane z ogrzewaniem domu do absolutnego minimum.

Ekogroszek luzem lub  w worku

dobry ekogroszek workowanyJeśli już zdecydowaliśmy się na ten sposób opalania, z pewnością stoimy przed dylematem, jaki ekogroszek kupować: sprzedawany luzem czy workowany? W podjęciu decyzji pierwszym czynnikiem, jaki powinniśmy wziąć pod uwagę jest metraż kotłowni lub obecność dodatkowego pomieszczenia do przechowywania, bowiem jeśli zdecydujemy się na ekogroszek sprzedawany luzem, musimy dysponować miejscem do przechowania takiej ilości, która wystarczy nam na dłuższy czas lub nawet cały sezon. Dodatkowo, miejsce to musi spełniać określone warunki, przede wszystkim powinno posiadać wylewkę, aby paliwo nie uległ zawilgoceniu, co wpłynęło by negatywnie na jego kaloryczność i wydajność.

dobry ekogroszek workowanyPlusem przemawiającym na korzyść tego rozwiązania jest cena, zwykle o około sto złotych niższa na tonie w porównaniu do ekogroszku sprzedawanego w workach. Natomiast tani dobry ekogroszek workowany można znaleźć już w cenie około siedmiuset złotych za tonę, a lista plusów takiego rozwiązania jest zdecydowanie dłuższa niż w przypadku wariantu niepakowanego. Po pierwsze, opakowania z PVC, w które zwykle pakowany jest ekogroszek zapewniają tak zwaną mikrowentylację, zapewniającą odpowiedni poziom wilgotności paliwa. Po drugie, na workach mamy wszystkie istotne oznaczenia i parametry, które pozwolą nam dokonać sprawdzonego zakupu kolejnym razem. Kolejną zaletą jest ułatwione składowanie, bowiem w tym przypadku kotłownia będzie zdecydowanie bardziej czysta, a także nie musi być duża, aby magazynować odpowiednią ilość ekogroszku – worki z łatwością ustawimy jeden na drugim. I ostatnia kwestia, choć nie dla wszystkich jednoznaczna – wrzucanie do zbiornika pieca będzie szybsze i prostsze niż wykorzystywanie łopaty, chyba że nie jesteśmy w stanie podnieść worka, ważącego 25 kilogramów.

Sposób pakowania jest istotny, jednak pamiętajmy przede wszystkim, by zaopatrywać się u sprawdzonego źródła. Najlepiej, aby sprzedawany opał był polskiego pochodzenia, a jego kaloryczność najbardziej odpowiadała naszym wymaganiom. Choć możliwy jest zakup ekogroszku przez internet, to jednak najlepiej postawić na lokalny punkt sprzedaży.

Szerokie zastosowanie opasek kablowych<< >>Zastosowanie wentylatorów wyciągowych

O Autorze : Anna Jabłońska