Piły widiowe do cięcia drewna

Piły służące do cięcia drewna dzielimy na grupy ze względu na kształt ostrza i uchwytu, a także wyróżnić możemy piły mechaniczne, jak i ręczne. Poprzez pogrupowanie i podział pił można wyszczególnić między innymi ręczne piły płatnice, piły grzbietnice, a także piły z rodzaju kabłąkowych i otwornice.

Podział i charakterystyka pił widowych

piła do drewnaPodział odbywać może się także ze względu na wielkość tnących zębów. Ostatnią z wymienionych cech może określać ilość zębów przypadająca na jeden cal tnącej części ostrza. To im więcej większych zębów znajduje się na tarczy tnącej, tym bardziej piła nadaje się do ciecia w sposób szybszy i bardziej precyzyjny. Takie piły służą przede wszystkim do stosowania podczas prac ciesielskich. Mniejsze zęby natomiast doskonale sprawdzają się przy pracach wykończeniowych. Krawędzie cięte takim ostrzem są gładsze oraz dokładniej przycięte. Piły widiowe są stosowane do cięcia przede wszystkim drewna lecz również aluminium i materiały drewnopodobne. Jednym z przykładów takowych urządzeń jest piła widia do drewna. Piły widiowe charakteryzują się tym, iż ich poszczególne rodzaje odpowiadają innym typom drewna.

piła do drewnaNa rynku dostępne są tarcze tnące do drewna podłużnego, jak i do wzdłużnego drewna litego, a także do drewna zanieczyszczonego, takiego jak materiały drewnopodobne lub kompozyty. Piła widiowa zwana jest również tarczową i to właśnie tak określa widie wiele osób. Piła tarczowa fantastycznie nadaje się do użytku w maszynach obrabiających drzewo takich, jak na przykład trak tarczowy, trak taśmowy oraz wielopiła. Zastosowanie tarcz widiowych do wielopił jest szerokie, mianowicie wykorzystywane są do cięcia drewna świeżego, produkcji tarcicy oraz produkcji drewna konstrukcyjnego, jak również innych elementów z drewna. Elementami tymi są belki oraz legary i deski. Tarcze widiowe używać również można do cięcia wzdłużnego drewna, jak i obróbki materiałów drewnopochodnych. Istnieją również piły do płyt pilśniowych oraz wiórowych. Piły wyśmienicie sprawdzają się również do cięcia skośnego belek oraz sztukaterii drewnianych oraz listw przypodłogowych.

Dzięki nim ciąć można również legary, dlatego narzędzia te znalazły zastosowanie również w przemyśle budowniczym, przy montażu i tworzeniu tarasów, podłóg bądź innych elementów wykonywanych z materiałów drewnianych lub kompozytowych. Tarcze tnące są również niemiernie potrzebne do prawidłowego działania pilarek. Niektóre z nich wyposażone są w system zasysania pyłu oraz chłodzenia ciętego materiału, w szczególności, gdy nie jest nim drewno.

Kuchnie na wymiar – kiedy warto wybrać?<< >>Rodzaje nowoczesnych wag samochodowych

O Autorze : Bartek Domański