Oprawy przeciwwybuchowe a ochrona przed pyłem i wilgocią

Oprawy oświetleniowe chroniące przed wybuchem, w miejscach na to narażonych, stanowią wymagane wyposażenie. Istnieją konkretne uregulowania prawne, które mówią o tym, kiedy należy stosować, jakie oprawy do lamp.

Klasyfikacja opraw przeciwwybuchowych

oprawy przeciwwybuchoweBezpieczeństwo w zakładzie pracy jest kwestią, o którą musi zadbać każdy pracodawca. Powinien więc zdawać sobie sprawę z tego, jakie urządzenia w jego hali przemysłowej czy lakierni są potrzebne. Istnieją bowiem różne klasy tych urządzeń. Mają one odmienne oznaczenia. Dzięki nim wiadomo przed czym chroni dana oprawa oraz w jakim stopniu. Jeśli chodzi o nowoczesne oprawy przeciwwybuchowe, warto po prostu przed ich zakupem zapoznać się z tym, jak wygląda ich klasyfikacja. My przybliżymy jedynie niektóre informacje na ten temat. Oznaczenie oprawy obejmuje informację o tym, dla jakiej strefy zagrożenia jest przeznaczona, jaki jest zakres temperatur, w których może być umieszczona, czy jest to oprawa przeznaczona do stosowania na powierzchni ziemi czy też w przestrzeniach podziemnych. Szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć na przykład w Internecie. Istotne jednak, aby korzystać z fachowych źródeł, w których wypowiadają się eksperci. Wówczas na pewno uzyskamy rzetelne informacje.

oprawy przeciwwybuchoweObecnie zresztą wyszukiwarka Google dba o to, aby w Internecie pojawiały się jednak fachowe informacje i to one były znajdowane w pierwszej kolejności. Będą się bowiem znajdować na wyższych pozycjach w wynikach wyszukiwania. Wracając jednak do kwestii opraw przeciwwybuchowych, to w kwestii tego, jakie one muszą być ma obowiązek orientować się także pracownik BHP, a także strażak. Oni udzielą na ten temat stosownych informacji. Inwestor, planując budowę musi jednak wiedzieć także, jakich materiałów użyć i tu nie chodzi już wyłącznie o oprawy oświetleniowe. Ważne jest odpowiednie wyposażenie terenu w maszyny i urządzenia sprzyjające bezpieczeństwu. Czasami w takim przemysłowym otoczeniu ważne są także małe elementy, chroniące na przykład przed przypadkowym włączeniem maszyny. Nie ma wówczas możliwości, że ktoś niepowołany ją uruchomi, doprowadzając do wypadku. Przydają się także różnego typu maty antypoślizgowe i chroniące pracownika przed oddziaływaniem urządzeń elektrycznych.

Organizując więc przestrzeń przemysłową, trzeba myśleć o wielu czynnikach takich jak pył, wilgoć, a także prąd. Wszystkie one mogą szkodzić, jeśli firma nie stosuje odpowiednich zabezpieczeń przed każdą z tych rzeczy. Jeśli coś nie zostało dopilnowane, powinien na to zwrócić uwagę pracownik BHP okresowo pojawiający się w placówce.

Jak zbudowany jest zbiornik wody pitnej?<< >>Szklane elementy konstrukcyjne w naszym domu - balustrady ze szkła

O Autorze : Bartek Domański