Ogrzewanie budynków za pomocą pompy ciepła

Rozwój technologiczny sprawia, że wiele metod ogrzewania, które do tej pory dobrze się sprawdzały, staje się przeżytkiem. Mowa tu między innymi o spalaniu drewna, węgla czy innego paliwa. Choć to skuteczne, efektem ubocznym jest duże zanieczyszczenie środowiska.

Źródła ciepła pomp

pompa ciepłaW związku z propagowaniem ekologicznego podejścia do życia, coraz więcej osób decyduje się na poszukiwanie bezpiecznych, nowoczesnych alternatyw – jedną z nich jest system ogrzewania oparty na pompie ciepła. Budowa tego urządzenia nie jest skomplikowana. Na pewno każdy z nas wie, jak działa chłodziarka – tutaj mechanizm pracy jest podobny, tylko w efekcie powietrze nie jest chłodzone, a ogrzewane. Pierwsza pompa ciepła powstała dawno – w 1928 roku, a do dzisiejszych czasów zdążono poprawić parametry techniczne urządzeń – dzięki temu są naprawdę efektywne. Współcześnie wyróżnia się trzy rodzaje pomp ciepła – sprężarkowe, absorpcyjne oraz termoelektryczne. Największą popularnością cieszą się pierwsze z wymienionych. Pompy ciepła w Opolu są stosowane zarówno w systemach grzewczych budownictwa mieszkalnego, jak i przemysłowego. Aby zapewnić ich prawidłowe działanie, należy zastanowić się, które z dolnych źródeł ciepła będzie najlepszym wyborem w naszej sytuacji – powietrze, grunt, woda czy może warto czerpać ciepło spod budynku lub z kanalizacji.

pompa ciepłaPrzyjrzyjmy się każdej z opcji. Wybierając na dolne źródło ciepła powietrze, możemy być pewni, że koszty instalacji pompy ciepła będą wyjątkowo niskie. Należy jednak wziąć pod uwagę, że efektywność urządzenia będzie zależała od zewnętrznej temperatury – zimą maszyna może być więc słabo wydajna. Grunt to dobry wybór, jeśli na naszej posesji jest on wilgotny, na przykład gliniasty, gdyż wówczas możemy być pewni jego wysokiej pojemności cieplnej. Grunt piaszczysty nie będzie tak dobry. Wybierając to źródło ciepła, musimy podjąć jeszcze decyzję, czy zainstalować kolektory poziome czy pionowe – z pewnością te pionowe będą bardziej efektywne, gdyż pobierają ciepło z dużej głębokości, gdzie panuje stała, wysoka temperatura. Jeśli chodzi o wodę, tutaj można pobierać ciepło z dna stawu – oczywiście jedynie wtedy, kiedy woda jeszcze nie zamarzła… Ponadto należy mieć na uwadze żyjące w wodzie stworzenia, które potrzebują wysokiej temperatury – nasz wymiennik ciepła umiejscowiony na dnie zbiornika może za bardzo wychładzać cały staw, co wpłynie niekorzystnie na żyjącą tam faunę…

Z kolei wspomniana kanalizacja nadaje się na dolne źródło ciepła, gdyż w kanałach panuje dość wysoka temperatura i to niezależnie od pory roku. Warto wybrać rozwiązanie, które będzie dla nas najbardziej korzystne – w ten sposób zapewnimy sobie efektywne ogrzewanie domu.

Projektowanie ogrodu - propozycje projektantów<< >>Praca elektryka - nowoczesne instalacje

O Autorze : Sandra Kaczorowska