Odprowadzanie wody z tarasu – co i jak?

Taras to miejsce, które ma nam służyć do prawdziwego, przyjemnego wypoczynku na świeżym powietrzu. Warto więc zadbać, aby wyglądało atrakcyjnie. Powinniśmy wykonać każdy etap budowy z całkowitym zaangażowaniem, aby potem móc cieszyć się pięknym tarasem.

Hydroizolacja tarasu bez szkód

hydroizolacja tarasówKonieczne jest więc skupienie się między innymi na hydroizolacji tarasu. To woda zalegająca na płytkach jest najczęstszym powodem, przez który taras zaczyna niszczeć. Pojawiają się na nim wykwity, które wyglądają nieestetycznie, a ciężko jest się ich pozbyć. W dodatku jeżeli zamiast płytek mamy deski tarasowe, wówczas nawet najlepsza impregnacja nie zapewni nas, że zalegająca przez długi czas woda nie doprowadzi do uszkodzenia struktury drewna. Dlatego lepiej jest zapobiegać takim sytuacjom. W jaki sposób? Hydroizolacja tarasu powinna być jak najbardziej dokładna – tylko wtedy będzie skuteczna. Istnieją dwie metody na jej wykonanie – może to być hydroizolacja powierzchniowa oraz drenażowa. W pierwszym wypadku mamy do czynienia z wykonaniem warstwy izolacyjnej na powierzchni konstrukcji – służą do tego specjalne, elastyczne mikrozaprawy, które ukrywa się pod okładziną ceramiczną. Dzięki temu woda deszczowa może spływać po konstrukcji.

hydroizolacja tarasówW przypadku metody drenażowej, musimy zastosować warstwę drenującą, może to być na przykład jastrych wodoprzepuszczalny. Jego właściwości sprawiają, że z powodzeniem wchłania część wody, ta zaś, której nie zdołał wchłonąć, jest odprowadzana poza taras czy też balkon. Osoby, które chcą się zabezpieczyć przed szkodami, decydują się na zastosowanie obu tych metod – wprawdzie wówczas ich wdrożenie zajmuje więcej czasu, jednak mamy wtedy pewność, że wykonana hydroizolacja tarasu zapewni całkowicie prawidłowe odprowadzanie wody z powierzchni, a my unikniemy szkód. Warto jednak wiedzieć, że nie musimy decydować się na tradycyjnie budowane tarasy, gdyż istnieje alternatywa w postaci tarasów wentylowanych, które stały się popularne ostatnimi czasy. Wielu osobom wydaje się, że to coś skomplikowanego (sądząc po nazwie) – prawda jest jednak zupełnie inna. Stosuje się tutaj specjalne wsporniki, dzięki którym pomiędzy podłożem a płytkami zostaje pozostawiona przestrzeń powietrzna – tamtędy może spływać woda z płytek. Jak widać, możliwości na skuteczną hydroizolację tarasu mamy naprawdę wiele.

Wystarczy wybrać tę, która wydaje się nam najbardziej skuteczna. Pamiętajmy jednak, że nie tylko wybór materiału się liczy, ale także technika wykonania – najlepiej będzie więc powierzyć to zadanie profesjonalistom.

Szerokie zastosowanie cięcia laserem<< >>Drewniane drzwi wewnętrzne do mieszkania

O Autorze : Anna Jabłońska