Odbojnice słupkowe w halach przemysłowych

Najtrudniejszym zadaniem każdego specjalisty od bezpieczeństwa i higieny pracy jest przystosowanie przedsiębiorstwa nie tylko do wymagań określonych w aktach prawnych, ale również potrzeby pracowników. Szczególnie w dużych firmach zajmujących się przemysłem dużym problemem jest wydzielenie stref dla pracowników zajmujących się realizacją innych robót.

Odbojnice słupowe w parku maszynowym

odbojnice słupoweOczywiście z pozoru wystarczy na posadzce namalować kolorowe linie, jednak rozwiązanie to nie gwarantuje bezpieczeństwa osób znajdujących się na hali. Z problemem zmagają się szczególnie te zakłady, w których odbywa się nie tylko produkcja, ale również transport wewnętrzny. Zwykle są to przedsiębiorstwa, które dysponują zarówno przestrzenią produkcyjną, jak i magazynową. W części magazynowej mogą poruszać się pojazdy, np. wózki widłowe, natomiast nie powinny one mieć dostępu do parku maszynowego. W takich sytuacjach stosuje się odbojnice słupowe. Elementy te mają stanowić barierę dla pojazdów oraz wydzielać konkretne strefy. Atutem słupków wykonanych ze stali jest to, że kolejne elementy są od siebie oddalone o kilkadziesiąt centymetrów, dzięki czemu może pomiędzy nimi odbywać się ruch pieszy.

odbojnice słupoweOdbojnice będące integralną częścią infrastruktury technicznej niejednej hali przemysłowej, najczęściej wykonane są ze stali. Można je albo kotwić w posadzce betonowej, albo przykręcać za pomocą śrub lub kotew. Jeśli chodzi o pierwszą grupę, to elementy są o wiele stabilniejsze i bezpieczniejsze, ponieważ bardzo trudno byłoby wyrwać je z betonu. Dlatego zaleca się ich stosowanie w terminalach przeładunkowych oraz magazynach, w których występuje zagrożenie uderzenia w nie rozpędzonego pojazdu. Oprócz ochrony przed wózkami widłowymi i innymi środkami transportowymi, odbojnice w formie słupków montuje się także w innych celach. Jednym z nich jest właśnie wytyczenie konkretnych stref produkcyjnych. Inną przyczyną może być ochrona maszyn przed uderzeniem np. stalowych wózków transportowych. Niezależnie od celu ich zastosowania, odbojnice zawsze powinny być wykonane z wysokiej jakości materiałów oraz przybierać rzucające się w oczy barwy. Oprócz profili słupowych popularnie wykorzystuje się także innego typu odbojnice.

Barierki techniczne o różnej wysokości, odbojnice narożne i liniowe oraz rozsuwane płotki to tylko niektóre z proponowanych przez producentów zabezpieczeń przemysłowych. Konkretny typ oraz rodzaj osłon powinien być dopasowany do konkretnych potrzeb zamawiającego, oraz funkcji, jaką mają one spełniać w hali przemysłowej lub magazynowej.

Dobre farby do malowania mebli<< >>Gdzie należy zastosować hydroizolację w łazience

O Autorze : Anna Jabłońska