Nowoczesne maszyny tartaczne podstawą profesjonalnego tartaku

Tartak – prawdopodobnie każdy słyszał o tym specyficznym zakładzie, ale niewielu zna faktyczne realia tego miejsca. Ma ono szczególne znaczenie, ponieważ pracownicy tartaku zajmują się procesem przetwarzania drewna, które trafia tam w stanie surowym.

Maszyny tartaczne muszą być niezawodne

maszyny tartaczneOdpowiednio obrobione drewno jest natomiast niezwykle popularnym surowcem, z którego wykonuje się m.in. meble, drzwi i okna lub podłogi. Każdy profesjonalny tartak musi być wyposażony w różnego rodzaju specjalistyczne maszyny, dzięki którym może on świadczyć swe kompleksowe usługi w zakresie obróbki drewna. Jedną z kluczowych maszyn tartacznych są korowarki. Ich rolą jest oczyszczenie drewna. Cały proces polega na oddzieleniu kory od drewna właściwego. Jest nim pień lub elementy korony danego drzewa. W wyniku działania korowarki otrzymujemy drewno tartaczne. Powszechnie stosowane są też obtaczarki. Ich zadanie polega na obtaczaniu bali drewna na wałki. Drewno obrobione w taki sposób znajduje zastosowanie podczas budowy domków letniskowych czy placów zabaw dla dzieci.

maszyny tartaczneTakże drewniane ogrodzenia wykorzystują zazwyczaj tak przygotowane drewno. W tartaku używa się też obrzynarek jednostronnych i dwustronnych. Korzysta się z nich w przypadku poprzecznego cięcia desek z drewna, które mają mieć określoną długość. Istnieje też wiele różnego rodzaju urządzeń o specjalistycznym przeznaczeniu. Można wymienić wśród nich chociażby ostrzałki, pilarki taśmowe czy stoły montażowe do palet. Warto w swym zakładzie stosować nowoczesne maszyny tartaczne. Przestarzały sprzęt jest bowiem nieefektywny i często ulega awariom i usterkom. Maszyny, których używa się w tartaku, powinny pochodzić od renomowanych producentów, którzy dają często na swe produkty kilkuletnią gwarancję. Nie warto oszczędzać na nowoczesnych maszynach tartacznych. Jeśli wybierzemy bowiem sprzęt tani, ale wadliwy, to więcej wydamy prawdopodobnie na jego naprawy, przeglądy techniczne i przestoje w produkcji. Zakup odpowiednich maszyn jest inwestycją na długie lata. Warto jednak dbać o ich stan techniczny i regularnie sprawdzać, czy funkcjonują prawidłowo. Jest to też związane z troską o bezpieczeństwo pracowników tartaku. Praca ta jest bowiem specyficzna i zazwyczaj dość niebezpieczna. Z tego powodu właściciele tych zakładów powinni zadbać o odpowiedni ubiór swych pracowników.

Szczególnie istotne są okulary ochronne, które należycie chronią oczy przed dostaniem się trocin. Wykwalifikowana kadra jest w tej branży szczególnie potrzebna, dlatego warto dbać o swych pracowników.

Powstawanie destruktu asfaltowego – popularnego utwardzacza dróg<< >>Poprawnie wykonana hydroizolacja dachu

O Autorze : Anna Jabłońska