Nowoczesna budowa domu drewnianych na wsi

Wielu ludzi decyduje się na wybudowanie własnego domu z dala od zabudowań miejskich, poza ścisłym centrum miasta. Oczywiście tego rodzaju inwestycje tworzone z dala od infrastruktury drogowej stanowią znacznie większe wyzwanie, no chyba, że mamy na myśli miejscowość zlokalizowaną w bezpośrednim sąsiedztwie dużego ośrodka miejskiego.

Budowa domów drewnianych wymaga doświadczenia

Budowa domów drewnianychTrzeba jednak zauważyć, że budowa domu z bali w obrębie terenów typowo wiejskich ma swoje wady i zalety. Wszystko zależy od konkretnego miejsca. Z jednej strony może pojawić problem dotyczący znalezienie odpowiedniej ekipy. Tego rodzaju firmy działają chętniej w obrębie większych miejscowości, gdyż w właśnie tam spotykają się ze znacznie większym zainteresowaniem ze strony klientów. Z drugiej strony, w niektórych przypadkach mamy do czynienia z sytuacja, w której ceny surowców budowlanych bywają znacznie tańsze. Zakłady produkujące drewno budowlane, czyli tartaki są najczęściej zlokalizowane z dala od zabudowań ze względu na uciążliwi charakter prac odbywających się w takim zakładzie. Jeżeli domy z drewna powstają w niedużym oddaleniu od tartaków to możemy w znacznym stopniu ograniczyć koszty związane z zakupem i transportem drewna na teren budowy. Oczywiście nowoczesna budowa domów drewnianych wymaga sporego doświadczenia oraz niezawodnego sprzętu, który będzie wykorzystywany do podnoszenia ciężkich, drewnianych elementów oraz docinania niektórych bali, aby dopasować je do wymaganych rozmiarów i kształtów.

Budowa domów drewnianychWszystkie te zadania muszą być realizowane na miejscu. Wiadomo, że ograniczony dostęp do tego rodzaju usług może stanowić tutaj problem. Kolejna sprawa to koszty uzbrojenia terenu we wszystkie niezbędne instalacje i przyłącza. W miastach oraz na terenie gmin podmiejskich działki budowlane są zazwyczaj kompleksowo wyposażone, dzięki czemu możemy natychmiastowo podłączyć się do sieci wodociągowej, gazowej oraz elektrycznej. W przypadku terenów wiejskich różnie z tym bywa. Bogate gminy są w stanie przeprowadzać takie prace w sposób kompleksowy. Przed rozpoczęciem prac musimy zadbać o to, aby działka, na której będzie się odbywać budowa domu z bali drewnianych, była odpowiednio wyposażona. Kolejny aspekt o którym warto wspomnieć to właściwe przechowywanie budulca.

Trzeba zdawać sobie sprawę z faktu, że domy z drewna budowane są pewnymi etapami, a więc przez pewien czas, znaczna część budulca musi być magazynowana lub chociaż przechowywana w warunkach, które pozwolą na zachowanie pierwotnych właściwości drewna. Jak widać, budowa domów drewnianych na wsi nie zawsze bywa łatwa, a najwięcej problemów mogą sprawić sytuacje niezależne od nas.

Naklejki do kuchni w naszym domu<< >>Dom zdrowy i oszczędny dzięki rekuperacji

O Autorze : Anna Jabłońska