Nietypowe sposoby ogrzewania: stropy klimatyczne

Strop klimatyczny to nowatorska, nietypowa metoda ogrzewania domu, pomagająca w równomiernym ogrzewaniu pomieszczeń na całej ich powierzchni. Stropy klimatyczne działają na zasadzie wymiany ciepła, powodują przemieszczanie się promieniowania cieplnego z powierzchni cieplnej na zimną. Pozwala to na obniżenie temperatury w pomieszczeniu o kilka stopni bez utraty komfortu cieplnego mieszkańców, co niesie ze sobą realne obniżenie kosztów ogrzewania. Obniżenie temperatury o 1 stopnień Celsjusza to oszczędność 6%, a obniżenie jej o 3 stopnie C to oszczędność ok. 20% energii.

Stropy klimatyczne wykonywane są z naturalnych materiałów, np. betonu, dzięki czemu szybko się nagrzewają, co również prowadzi do oszczędności energii. Poziom pełnej wydajności osiągają zwykle po upływie godziny.

Do zasilania stropów klimatycznych można wykorzystać różne źródła energii: pompy ciepła, kotły na kolej, kotły na gaz, a także prąd.

Ponieważ stropy klimatyczne oznaczają ciepło promieniujące z sufitu, w domu czy mieszkaniu można pozwolić sobie na większą swobodę aranżacji przestrzeni. Nie trzeba martwić się o odpowiednie położenie grzejników, wokół których swobodnie powinno krążyć powietrze, o zastawienie zbyt dużej liczby ścian (w przypadku ogrzewania ściennego i fazowego) czy zastawienie za dużej części podłogi (w przypadku ogrzewania podłogowego.

Kolejną zaletą stropów klimatycznych jest minimalizowanie ruchu powietrza w pomieszczeniu, dzięki czemu nie unosi się w nim kurz, co jest korzystne dla alergików.

Stropy klimatyczne sprzedawane są w postaci gotowych elementów, które bardzo łatwo ułożyć na budowie. Według producenckich zapewnień, 100 m kwadratowych stropu montuje się przez około dwie godziny.

pokój

Jak działa ogrzewanie fazowe?<< >>Cienka izolacja pod ogrzewanie podłogowe?

O Autorze : Maja Nowak