Narzędzia skrawające – tokarka

Tokarka, jak i frezarka są to dwa najbardziej popularne narzędzia, które służą do obróbki materiałów czy produktów w zakładach produkcyjnych. W tym artykule zajmiemy się tokarką. Dzięki tej maszynie obrabia się najczęściej produkty o powierzchni bryły, jak na przykład stożki, wałki, kule czy gwinty.

Narzędzia skrawające są bardzo popularne

Narzędzia skrawająceTokarki do obróbki materiałów wykorzystują takie cześć jak wiertło, nóż tokarski czy specjalne końcówki do obrabiania gwintów. Narzędzia skrawające, nie tylko tokarki, aby wykonywać wszystko perfekcyjnie wykorzystują narzędzia pomiarowe. Także i tokarki CNC wykorzystują narzędzia pomiarowe. Także ważnym elementem każdej tokarki jest uchwyt w którym montuje się obrabiany element. Taki uchwyt przypomina imadło bison. Toczenie w danym narzędziu odbywa się poprzez wprowadzenie w ruch obrotowy elementu. Wtedy następuje jego obróbka poprzez narzędzie obróbcze tokarki. Tokarki to popularne maszyny i łatwo dostępne. Obecnie szukając tego typu narzędzia można spotkać jedynie tokarki CNC, czyli takie, które korzystają z oprogramowania komputerowego. W Bydgoszczy, bez problemu znajdziemy takie narzędzia na przykład w firmie pramet. Takie oprogramowania działają w zintegrowanym systemie CIM. To znaczy, że w pierwszej kolejności powstaje projekt, który następnie zostaje przekształcony na polecanie dla tokarki. Dzięki temu programowi ma się pewność, że produkt końcowy obrabiania będzie taki, jak został zaprojektowany, poza tym, dzięki oprogramowaniu jest możliwość uzyskiwania powtarzalności wyrobów. Na rynku można wyróżnić wiele rodzajów tokarek, w tym tokarki kołowe, uchwytowe, tarczowe, rewolwerowe, karuzelowe, automatyczne, branżowe. Jeśli chodzi o tokarki kołowe, to tutaj wyróżnić można tokarki uniwersalne, precyzyjne, produkcyjne, ciężkie, kopiarki oraz tokarki wielonożowe. Oprócz tokarek rożnego rodzaju, także wyróżnia się różne metody toczenia, które podzielić można ze względu na położenie osi obrotu, ze względu na rodzaj narzędzia, ze względu na kierunek ruchu posuwowego oraz ze względu na rodzaj powierzchni poddawany obróbce. Tokarki jako narzędzia skrawające są bardzo popularne w wielu zakładach od wielu już lat. Wiadomo, obecnie korzysta się a bardziej nowoczesnych maszyn, jednak sam sens pracy narzędzia jakim jest tokarka jest ten sam.

Dzięki niezawodnej pracy uzyskuje się idealne efekty. Obecnie są one bez skazy, dzięki zintegrowanemu systemowi i obsługi tokarki przez specjalne oprogramowanie komputerowe. Dlatego właśnie wiele firm decyduje się na ten rodzaj nowoczesnego rozwiązania, jakim są narzędzia skrawające CNC.

Narzędzia skrawające dla swojej firmy możesz znaleźć na:  www.beldo-vis.pl

Rodzaje tapet ściennych<< >>Meble kuchenne – jakie powinny być?

O Autorze : Martyna Mazur