Najpoważniejsze wady ogrzewania podłogowego

Niektóre z zalet ogrzewania podłogowego są również jego największymi wadami. M. in. temu poświęcę dzisiejszy wpis.

  • Duża bezwładność termiczna – choć budynek długo utrzymuje ciepło, to równie długo się nagrzewa – potrzeba na to kilka, kilkanaście godzin. Do tego trudno regulować temperaturę, ponieważ instalacja wolno reaguje na jej zmiany. Oznacza to, że zwykle temperaturę ustala się „raz na zawsze” ponieważ większe zmiany zabierają bardzo dużo czasu, a wyłączenie ogrzewania nie ma sensu przy krótkich wyjazdach ani wtedy, gdy nie mamy żadnego dostępu, by uruchomić je zdalnie. Wyłączenie podłogówki zimą znaczyłoby, że po powrocie spędzimy pół dnia w zimnym domu.
  • Wysoka cena – znacznie wyższa, nawet o 30-40% niż instalacja z grzejnikami.
  • Niemożność dokonania zmian w instalacji po ułożeniu posadzek – a do tego, w razie jakiejś awarii, posadzkę trzeba będzie zerwać, aby dokonać naprawy.
  • Konieczność wyboru aranżacji wnętrza na etapie planowania ogrzewania – postawienie mebli nad rurami ogrzewania podłogowego nie pomoże w ogrzaniu domu, szczególnie gdy wybieramy masywne meble lub jest ich dużo. Ponieważ cała podłoga jest grzejnikiem, jej zasłonięcie zmniejszy efektywność instalacji.
  • Ograniczony wybór posadzek – choć jedyna posadzka, jakiej nie można kłaść na ogrzewanie podłogowe to deski z litego drewna i parkietowe, to w praktyce poprzez np. meble zmniejszamy nieco możliwość ogrzania domu, dlatego należy wybrać posadzki, które dobrze przewodzą ciepło. Dodatkowo, jeśli posadzki będą wymagały kleju, trzeba użyć takiego odpornego na ciepło.
  • Suche powietrze – bardziej suche niż w przypadku tradycyjnej instalacji z grzejnikami, a więc wymaga odpowiedniego nawilżenia.
  • Ogrzewanie podłogowe wymaga prawdziwych specjalistów, aby zostało poprawnie założone, w przeciwnym razie przez całe lata będziemy borykać się z efektami błędów pracowników lub dokonywać kosztownych i czasochłonnych poprawek.

O problemach związanych z nieprawidłowo zakładanym ogrzewaniem podłogowym i wynikających z tego problemach opowiem następnym razem.

Zalety ogrzewania podłogowego - dlaczego warto je wybrać?<< >>Najczęstsze błędy w podłogowych instalacjach grzewczych

O Autorze : Maja Nowak