Co można ciąć wodą?

Cięcie wodą, inaczej zwane waterjet, to usługa, która zyskuje na popularności. Ceny są niższe niż w przypadku cięcia laserowego, a do tego woda posiada wiele zalet, takich jak niższa temperatura cięcia, gładkie krawędzie, brak ryzyka przypalenia krawędzi delikatnego materiału.

Cięcie wodą różnych materiałów

cięcie wodą Jednak co można ciąć taką wodą pod ciśnieniem? Czy na pewno to dobra metoda dla każdego materiału? Czy nic nie zamoknie, czy się nie zniszczy? Nie ma powodu do obaw, ponieważ jest to bardzo bezpieczny sposób cięcia, o wiele lepszy niż cięcie laserem. Użycie niskiej temperatury nie obniża skuteczności tej metody, a do tego woda jest bezpieczniejsza dla materiałów niż laser. Woda idealnie nadaje się na przykład jako usługi cięcia wodą plastiku, szkła, czy ceramiki. Tutaj potrzebna jest precyzja, ale i delikatność. Taki materiał łatwo jest pokruszyć, złamać, porysować. Woda pod ciśnieniem nie pozostawia rys, nie rozgrzeje materiału, więc nie zmieni kształtu. Precyzyjność cięcia sprawia, że przy pomocy wody można wykonywać nawet bardzo małe i skomplikowane elementy, takie jak ozdobne napisy, faliste zakończenia blatów, czy też zaokrąglone cięcie płytek ceramicznych do łazienki. Cięcie wodą można stosować także do grubszych i twardszych materiałów, takich jak metal czy kamień.

cięcie wodą Warto zaznaczyć, ze nie tylko nową powłokę metalu można ciąć taką metodą. Woda precyzyjnie przetnie także elementy skorodowane czy pokryte zgorzelinami. To szczególnie przydatne, kiedy chcemy odciąć zardzewiałą część metalu od reszty, czy też jakoś wykorzystać stary kawałek metalu. Wodą można ciąć różne rodzaje metalu, takie jak stal nierdzewna, tytan, aluminium, a nawet srebro. Również grube płyty kamienne można w ten sposób formować. Kamień przydaje się często w budownictwie, do wykonywania blatów, posadzek, parapetów, schodów, czy obudowy do kominków. Formowany kamień nadaje się także na płyty nagrobne. Cięcie wodą bez problemu wykona nam takie kształty na wymiar z kamienia jakie będziemy chcieli. Wodą można ciąć także drewno i sklejkę. To wykorzystuje się zarówno w budownictwie, jak i w meblarstwie czy modelarstwie. Modele drewniane muszą być precyzyjne wycinane, tak by każdy element do innego pasował. Wodą można wykonywać żłobienia w materiale, czy również ciąć pod kątem 45 stopni.

Jak widać cięcie wodą posiada szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach. Woda przetnie miękki plastik i twardy kamień, gruby metal i cienką taflę szkło, a wszystko to bez uszkodzenia struktury materiału. Warto wybrać taką fachową usługę.

Jakie wybrać drzwi wejściowe?<< >>Kuchnie na wymiar – kiedy warto wybrać?

O Autorze : Anna Jabłońska