Krzew rokitnika na działce

Każdy zna takie owoce, jak jabłka, truskawki, czy cytryny. Wie jak smakuje, jak można takie owoce wykorzystywać, jakie witaminy posiadają. Jest jednak wiele owoców, które rzadko lub prawie wcale widać na owocowych stoiskach na targach czy w supermarkecie.

Zdrowe owoce rokitnika

rokitnik samopylnyZupełnie niesłusznie, bo jest mnóstwo owoców o nietypowych smakach, zawierających mnóstwo witamin, które warto wprowadzić do swojej diety. Przykładem może tu być wysoki rokitnik samopylny. Krzew może dorosnąć nawet do czterech metrów wysokości, czyli tyle ile mają niektóre drzewa. Również jest to roślina rozłożysta, z licznymi rozgałęzieniami. Odmiana samopylna może być sadzona samodzielnie – te zwykle muszą być sadzone w parach by mogły zostać zapylone. Rokitnik powinien być sadzony na stanowisku słonecznym, co ułatwi dojrzewanie owoców. Nie trzeba się jednak martwić o ochronę rokitnika w okresie zimowym – dobrze znosi przymrozki. Rokitnik to roślina silna, szybko rosnąca i obficie owocująca i to co roku. Dzięki temu zakup sadzonki błyskawicznie się zwróci. Zwykle jedna roślinka kosztuje od kilku do kilkunastu złotych, nie przekracza dwudziestu złotych. Biorąc pod uwagę ile owoców zbierze się z jednego krzaka to jest to doskonała inwestycja.

rokitnik samopylnyRokitnik ma intensywnie pomarańczowe

puttygen.biz

, nieco podłużne owoce. Nadają się do spożywania, jak i do produkcji kosmetyków. Owoce rokitnika są raczej kwaskowe, więc powinno się je zbierać tak jak aronię – po przymrozkach. Opcjonalnie można wrzucić je do zamrażarki. W ten sposób wytrąci się kwaskowy smak, a owoce staną się smaczniejsze. Rokitnik przede wszystkim nadaje się na wszelkiego rodzaju przetwory. To dosyć mięsisty

, twardy owoc, idealny na dżemy, czy konfitury. Rokitnik zawiera mnóstwo witamin i mikroelementów, aminokwasów, lipidów i antyoksydantów. Wspomaga leczenie chorób wątroby, przeziębienia, reumatyzmu, czy chorób układu pokarmowego. Olej rokitnikowy jest też wykorzystywany w kosmetyce. Jest on polecany dla suchej i dojrzałej skóry, wymagającej regeneracji. Olej może być jednym ze składników kremu, czy serum, jak również może być stosowany solo, jako ostatni etap pielęgnacji. Taki olej można dostać w sklepach z ekologicznymi kosmetykami. Zdecydowanie warto poznać właściwości prozdrowotne rokitnika i włączyć go do swojej diety oraz pielęgnacji.

Spożywanie rokitnika korzystnie wpłynie na cały organizm, zarówno do wewnątrz, jak i od zewnątrz. Warto zaznaczyć, że ani sadzonki krzewu rokitnikowego, ani olej, czy jego owoce nie kosztują wiele, są jedynie trudne do zdobycia w zwykłych sklepach.

Zastosowanie obudowy studziennej<< >>Budowa placówek medycznych

O Autorze : Anna Jabłońska