Jakiego czyszczenia i konserwacji wymagają podłogi z kamienia?

Kamień jest wdzięcznym materiałem wnętrzarskim, trwałym, odpornym i niewymagającym dużych nakładów pracy – pod warunkiem, że został odpowiednio dobrany do potrzeb i częstotliwości użytkowania.

Niektóre powierzchnie wymagają więcej pracy, np. polerowane, które posiadają otwarte pory i mikroszczeliny, w które wnika woda i brud. W zabezpieczeniu posadzek pomaga ich impregnacja, która nie dopuszcza do zabrudzenia kamienia oraz podkreśla kolor materiału. Co prawda nieimpregnowany, surowy kamień prezentuje się pięknie, ale wymaga znacznie więcej pracy, szczególnie gdy zostanie np. zachlapany tłuszczem lub chemikaliami.

Podstawą w pielęgnacji kamiennych podłóg jest ich regularne zamiatanie. Dzięki niemu usuwa się ziarnka piasku wnoszone na butach czy wpadające przez okno z porywami wiatru. Piasek sprawia, że podłoga jest ścierana i rysowana przy każdym kroku. Taki proces trwa długo, ale uszkodzenia są trwałe, dlatego warto im zapobiegać poprzez regularne sprzątanie. Do mycia wystarczy ciepła woda z łagodnym detergentem.

Co pewien czas, zależnie od materiału i stopnia zużywania, posadzki kamienne należy impregnować, aby zabezpieczyć je przed uszkodzeniem – ten okres to, według różnych źródeł, od pół roku do dwóch, trzech lat. Impregnację można wykonywać samodzielnie lub też zlecić ją specjalistom, którzy użyją do tego celu profesjonalnych środków. schody granitkamienna podłogakamienna podłoga

Podgrzewany kamień we wnętrzach<< >>Szybkie mycie elewacji i chodników

O Autorze : Maja Nowak