Jakie są rodzaje altan?

Jednym z głównych punktów każdego ogrodu jest altana. To właśnie ona pozwala na organizację jakichkolwiek spotkań lub przyjęć w ogrodzie. Systematyzuje możliwość siedzenia i spędzenia wspólnie czasu zarówno przy stole, jak i podczas posiłku. Dużo łatwiej jest zorganizować grilla lub zwyczajnie spędzić czas na świeżym powietrzu, gdy ma się na czym siedzieć i wystarczającą ochronę przed słońcem i ewentualnymi opadami.

Czym wyróżniają się altany ogrodowe?

Jest wiele rodzajów altanek i każda z nich ma zazwyczaj inne przeznaczenie. Pierwszym podziałem w klasyfikacji tych obiektów, jest podział ze względu na konstrukcję. Może ona być otwarta lub zamknięta. Co więcej, sama konstrukcja dotyczy również wypełnienia ścian altany, czy rodzaju dachu, pod jakim się znajduje. Obiekty budowane na planie koła lub figury foremnej, zazwyczaj posiadają stożkowy dach, co jest nie tylko praktyczne, ale i w pewien sposób uwarunkowane kształtem budowli. Ten rodzaj zabudowania ogrodowego jest bardzo popularny, gdyż nie tylko świetnie się prezentuje, ale również rewelacyjnie sprawdza się w każdej pogodzie, niezależnie od pór roku. Taki kształt altany pasuje do wystroju większości ogrodów, dzięki czemu zdecydowanie się na nią, jest uniwersalnym i praktycznym rozwiązaniem. Warto wspomnieć, że ze względu na kształt planu, na jakim stawia się te konstrukcje, mogą one być kwadratowe, koliste, trójkątne i prostokątne. Wszystko zależy od posiadanej przestrzeni i planu, jaki powstał podczas aranżacji ogrodu. Nie jest to jednak jedyna różnica, jaka dotyczy ogrodowego pawilonu.

Jedną z częściej spotykanych różnic, jaka występuje między altankami, dotyczy materiału, z którego powstały. Choć najczęściej jest to drewno, to może być również beton lub szkło. W zależności również od budowli ma ona połacie dachowe z różnych materiałów, począwszy od włókna szklanego po strzechę, aż do drewnianych desek pokrytych papą. Każda konstrukcja ogrodowa jest zaprojektowana w nieco inny sposób. W zależności od tego, czy ma być trwała, czy tymczasowa, ile przeznacza się na nią budżetu i ilu osobom ma służyć, wykonuje się ją z innych materiałów. Można wyróżnić również altanki ze względu na ich wielkość. Powstają bowiem takie, które mają służyć tylko właścicielom i kilku ich znajomym oraz takie, gdzie urządza się regularnie większe spotkania.

Rodzaj obiektu, jaki powstanie jest zazwyczaj zależny od tego, jakie będzie ona pełnić funkcję i kto będzie z niej korzystał. Każda jednak stanowi ozdobę i centrum spotkań każdego ogrodu. Postawienie altanki w swoim ogrodzie to nie tylko dobry pomysł, ale przede wszystkim rozsądna inwestycja.

Jak odnowić drewniane drzwi?<< >>Elewacyjne rusztowania w dobrej cenie

O Autorze : Filip Wieczorek