Jak wybrać dobrą farbę do wnętrza?

Zdecydowanie malowanie ścian we wnętrzach jest opcją dominującą. Kładzenie tapet, kamienia, czy cegły dekoracyjnej jest zdecydowanie mniej popularne. Ściany pokryte jedynie farbą zawsze można przemalować, co znacząco ułatwia remont. Dodatkowo farba zwykle jest tańsza niż różne okładziny ścienne.

Farby odporne na ścieranie

farbyŻeby jednak efekt na ścianie był w pełni zadowalający to trzeba wiedzieć jakie farby wybrać i jak przygotować się do malowania. Z pewnością ściana przed malowaniem powinna być równa, zagruntowana, czysta, zarówno jeśli jest malowana po raz pierwszy, jak i jest przemalowywana. Dzięki temu farba będzie się dobrze ,,trzymała” podłoża, nie będzie się np. łuszczyła. Potem trzeba wybrać dobrą farbę. Farba akrylowa szybko schnie, jest wydajna, nie ma problemów z jej nakładaniem. Można nią malować sypialnię, korytarz, czy salon. To najpopularniejszy rodzaj farb, który można dostać w każdym sklepie i to w każdym kolorze tęczy. Inne są natomiast lateksowe farby z Lublina. Są to tak zwane farby zmywalne, to znaczy, można z nich zmywać zabrudzenia bez utraty koloru. Są one odporne na działanie wody, dlatego też stosowane są w łazienkach i kuchniach. Warto dodać, że nie straszne są im też uszkodzenia mechaniczne. To zatem bardzo trwałe farby. W ofercie sklepów budowlanych można znaleźć też farby winylowe. Mają bardzo wysoki stopień krycia i są bardzo trwałe, jednak nie można ich myć i nie nadają się do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności.

farbyFarby można dzielić też ze względu na wykończenie. Farby matowe są dobre do wnętrz o nierównych ścianach. Matowe wykończenie zakryje drobne ryski czy pęknięcia,a także nie uwydatni źle położonej szpachli. Farby połyskliwe lepiej wyglądają, można je zmywać, jednak przez to że załamuje się na nich światło to z daleka będzie widać nierówności na ścianach. Istnieją także farby brokatowe, mozaikowe, czy dające efekt weluru na ścianie. Takie dekoracyjne farby sprawdzają się wtedy, kiedy chcemy wyróżnić jedną ścianę. Ozdobny akcent w pomieszczeniu będzie widoczny, ale nie przytłaczający. Warto zainteresować się też farbami do zadań specjalnych. Farba kredowa przemieni ścianę w tablicę, po której można pisać kredą. Do ścian pokrytych farbą magnetyczną można przywieszać magnesy. Są także farby które świecą w ciemności (fosforyzujące).

Takie farby nadają się do malowania wzorów na ścianie. Zarówno farby standardowe, jak i specjalne powinny przede wszystkim być wydajne, zapewniać dobre krycie już przy jednej-dwóch warstwach, jak i nie powinny się odbarwiać i ścierać naniesione na ścianę.

Jak wybrać zlew metalowy?<< >>Panele z winylu do łazienki

O Autorze : Anna Jabłońska