Jak odnowić drewniane drzwi?

Obecnie w różnych miejscach można kupić używane ubrania, sprzęty domowe, a także meble. Wiele osób się na to decyduje, ponieważ ceny tych rzeczy są o wiele mniejsze od produktów dostępnych w sklepie. Co więcej, z łatwością można je odnowić. Wystarczy tylko posiadać odpowiednie narzędzia.

Szlifowanie i malowanie drzwi

Jednym z często remontowanych przedmiotów są drewniane drzwi. Kilkanaście lat temu robiono je tylko z tego materiału, więc z czasem uległ on zniszczeniu. Jednak nie oznacza to, że trzeba je wyrzucać. Bez problemu można znaleźć drzwi drewniane w warmińsko-mazurskim lub innym województwie, jeśli tylko natrafi się na odpowiednie ogłoszenia. Cały proces należy zacząć od sprawdzenia stanu całego skrzydła, a także futryny. Kiedy podejmie się decyzję o odnowieniu warto przygotować sobie przestrzeń, w której bez problemu będzie można wykonać wszystkie zabiegi. Może być to garaż, czy też piwnica. Ważne, by zadbać o odpowiednią ilość miejsca, a także możliwość wywietrzenia pomieszczenia podczas używania różnego rodzaju preparatów. Kiedy wszystko jest już gotowe, można rozpoczynać cały proces.

Pierwszym krokiem jest usunięcie starych powłok lakierniczych z całej powierzchni drzwi. Wiele osób używa w tym celu opalarki, która wytwarza ciepłe powietrze. W ten sposób na powierzchni pojawiają się bąble, które są charakterystyczne dla farb olejnych. Oczywiście można zastosować również specjalne żele, które nakłada się na całą powierzchnię. Jednak w tym przypadku trzeba wziąć pod uwagę to, że trzeba będzie odczekać odpowiedni czas, by zadziałały. Trzeci sposób polega z kolei na użyciu cykliny do drewna. Kiedy cała farba zostanie już usunięta można przejść do szlifowania. Dzięki temu można dotrzeć do mniejszych szczelin, gdzie mogą znajdować się resztki nakładanych kolorów. W tym wypadku można skorzystać z elektrycznej szlifierki. Jednak trzeba przy tym nałożyć na twarz odpowiednią maskę i okulary chroniące przed pyłem, który zacznie się wytwarzać.

Kiedy zakończy się cały proces należy wykonać odpylenie specjalnym odkurzaczem. Kolejnym krokiem jest sprawdzenie, czy w starym drewnie nie znajdują się szkodniki, takie jak spuszczel, czy też kołatek. Można zauważyć to po wyżłobionych kanalikach, które widoczne są na pierwszy rzut okna. By je usunąć, wystarczy zastosować specjalne środki chemiczne, czy też preparaty owadobójcze. Warto również w tym czasie uzupełnić wszystkie ubytki za pomocą szpachli do drewna. Na samym końcu wystarczy zająć się malowaniem. Wybór farb jest bardzo duży, w związku z tym każdy powinien znaleźć coś dla siebie.

Dlaczego mieszkańcy Łodzi tak chętnie inwestują w pompy ciepła?<< >>Jakie są rodzaje altan?

O Autorze : Filip Wieczorek