Jak działa ogrzewanie fazowe?

Ogrzewanie fazowe jest systemem ogrzewania ściennego. W miedzianych rurkach znajduje się substancja, która odparowuje w niskich temperaturach. W czasie parowania intensywnie odbiera ciepło i unosi się do górnej części rurki, chłodniejszej, gdzie następuje skraplanie się płynu. Towarzyszy temu oddawanie ciepła, a płyn spływa na dół, gdzie ponownie zostaje ogrzany i cały cykl się powtarza.

Po co więc wybierać ogrzewanie fazowe zamiast innej metody ogrzewania ściennego?

Ogrzewanie fazowe posiada szereg zalet. Czynnika grzewczego jest znacznie mniej, mniejsza jest też ilość rur doprowadzających wodę do jego ogrzania. Mniejsza ilość wody oznacza większą swobodę w ustawianiu temperatury oraz szybszą reakcję instalacji. Uszkodzenie rurki grzewczej przynosi też mniejsze szkody. Nawet jeśli jedna nie działa, pozostałe nie przestają pracować. Wyciek płynu będzie niewielki.

Ogrzewanie fazowe posiada wysokie koszty początkowe, ale jego późniejsza eksploatacja jest tania – wymagane koszty to tylko koszt ciepłej wody, niezbędnej do ogrzania płynu w rurkach, a tej zużywa się niewiele. Płynu w układzie nie trzeba wymieniać i uzupełniać, o ile nie wycieknie na skutek uszkodzenia rurki. Jeśli do niego nie dojdzie, nigdy nie będzie to konieczne.

Wykorzystując ogrzewanie fazowe – działające przez promieniowanie, nie konwekcję – można z powodzeniem obniżyć temperaturę w pomieszczeniach bez straty komfortu cieplnego, co również przekłada się na oszczędności. Pomieszczenia się ogrzane równo, nie występuje zjawisko przegrzewania, jest także zdrowsze dla alergików niż ogrzewanie konwekcyjne. Istotna jest również możliwość swobodniejszego zaaranżowania przestrzeni pod oknem, którą zwykle zajmuje grzejnik.

Minusem ogrzewania fazowego jest ograniczenie ustawienia mebli, szczególnie szaf i regałów, przy ścianach, cena instalacji a także konieczność dokładnego zaplanowania każdej pracy związanej z wierceniem otworów w ścianie, nawet jeśli będą dotyczyły jednego zdjęcia czy obrazka.

ściana

Trzy sposoby na ogrzewanie ścienne<< >>Nietypowe sposoby ogrzewania: stropy klimatyczne

O Autorze : Maja Nowak