Innowacyjny sposób gaszenia pożarów

Ludzie na wiele sposób starali się walczyć z żywiołami. Jest to zdecydowanie nierówna walka, ale człowiek jest w stanie ją wygrać. Postęp, rozwój technologii sprawia, że do rąk przeciętnego człowieka trafiają kolejne produkty i urządzenia, które znacznie ułatwiają życie i różne procesy.

Gaszenie pożarów gazem

gaszenie pożarówPrzykładem jest na przykład walka z ogniem. Jest to jeden z żywiołów, który budzi największe przerażenie i strach w człowieku. Ludzie starają się w możliwie najskuteczniejszy sposób zabezpieczyć przed ryzykiem wybuchu pożaru lub chociaż sprawić, że w przypadku, gdy do niego dojdzie – umieć z nim walczyć. Z tego względu bardzo ceni się pracę strażaka. Już w dziecięcych bajkach jest przedstawiany jako bohater dnia codziennego. Ma to bardzo wiele wspólnego z prawdą. Osoba, która zajmuje się gaszeniem pożaru musi umiejętnie dobrać rodzaj walki z pożarem do danego miejsca. Trzeba mieć na uwadze fakt, iż rodzajów pożarów jest bardzo dużo – od A do E i nie do każdego pasuje ten sam środek gaszący. Przykładowo, najpopularniejszym sposobem jest woda, jednakże jednocześnie nie należy ona do najskuteczniejszych. Wbrew pozorom używając jej trzeba mieć na uwadze, że może ona być skutkiem powstania dodatkowych zniszczeń. Z tego względu szuka się wciąż nowych, innowacyjnych rozwiązań.

gaszenie pożarówOstatnimi czasy, coraz popularniejsze staje się gaszenie pomieszczeń gazem. To bardzo ciekawe i skuteczne rozwiązanie, które niesie ze sobą bardzo dużo zalet. Przede wszystkim istotne jest to, że można je wykorzystywać na bardzo dużo sposobów. Gaszenie gazem nadaje się do gaszenia pożarów typu A, B, C oraz E. Należy jednak zwrócić uwagę, że ich wykorzystanie nie wiąże się z powstaniem kolejnych szkód, jak w przypadku użycia wody. Gaz tuż po ugaszeniu pożaru wyparowuje wraz z wietrzeniem pomieszczenia, a co najważniejsze – nie pozostawia po sobie żadnych śladów. Z tego względu strażacy korzystają z tego sposobu na przykład przy gaszeniu muzeów, bibliotek czy też skarbców. Pozwala to na zachowanie ich w możliwie najlepszym stanie, co umożliwia zachowanie ich wartości materialnej, jak i kulturalnej. Równie ważne jest wykorzystanie gazu przy gaszeniu urządzeń telekomunikacyjnych lub elektronicznych.

Najczęściej wykorzystywane zestawienie gazów – Inegren – to naturalne, pochodzące z naszej atmosfery gazy, które są nieprzewodzące, dzięki czemu można nimi gasić tego typu urządzenia, bez ryzyka powstania spięcia. Innowacyjne, nowoczesne rozwiązania pozwalają na to, by mieć żywioł ognia pod coraz większą kontrolą, co zdecydowanie cieszy wiele osób.

Czy gruz nadaje się do recyklingu?<< >>Przeciwpożarowe drzwi w różnych miejscach

O Autorze : Bartek Domański